Tabaka równie niebezpieczna dla zdrowia jak papieros

Tabaka czy tytoń do żucia nie powinny być stosowane jako zdrowsza alternatywa dla papierosów lub pomoc w rzucaniu palenia, gdyż podobnie jak papierosy uzależniają i szkodzą - ostrzegają naukowcy w internetowym wydaniu &quot;Circulation: Journal of the American Heart Association&quot;. <br /><br />

Naukowcy z University of Illinois wykazali w swoich najnowszych badaniach, że produkty tytoniowe nie do palenia, takie jak na przykład sucha i wilgotna tabaka oraz tytoń do żucia, podobnie jak papierosy zwiększają ryzyko śmiertelnego ataku serca, udaru oraz niektórych rodzajów raka.

Już od dłuższego czasu zastanawiano się, czy tytoń nie przeznaczony do palenia jest zdrowszym wyborem niż papierosy; wydawało się nawet, że stosowanie zamienników papierosów w postaci tytoniu do żucia i tabaki pomaga rzucić palenie.

W najnowszych badaniach okazało się, że tak nie jest. Bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą pomocy podczas rzucania palenia jest nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów lub gum nikotynowych. Co ważne, w badaniach klinicznych nie stwierdzono zwiększonego ryzyka ataku serca ani udaru podczas stosowania tego typu terapii.

W związku z wprowadzeniem w wielu miejscach w Europie i na świecie zakazu palenia w miejscach publicznych, produkty tytoniowe nie przeznaczone do palenia stały się ostatnio bardziej popularne. Problemem jest również używanie ich przez nastolatków.KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/ jbr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2024  EPA/PEDRO SARMENTO COSTA

    Naukowcy: ryzyko pożarów lasów w Europie podwoi się do 2100 roku

  • Fot. Adobe Stock

    Śluz zalegający w płucach przyspiesza ich uszkodzenie przez POChP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera