Tabaka czy tytoń do żucia nie powinny być stosowane jako zdrowsza alternatywa dla papierosów lub pomoc w rzucaniu palenia, gdyż podobnie jak papierosy uzależniają i szkodzą - ostrzegają naukowcy w internetowym wydaniu "Circulation: Journal of the American Heart Association". <br /><br />
Już od dłuższego czasu zastanawiano się, czy tytoń nie przeznaczony do palenia jest zdrowszym wyborem niż papierosy; wydawało się nawet, że stosowanie zamienników papierosów w postaci tytoniu do żucia i tabaki pomaga rzucić palenie.
W najnowszych badaniach okazało się, że tak nie jest. Bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą pomocy podczas rzucania palenia jest nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów lub gum nikotynowych. Co ważne, w badaniach klinicznych nie stwierdzono zwiększonego ryzyka ataku serca ani udaru podczas stosowania tego typu terapii.
W związku z wprowadzeniem w wielu miejscach w Europie i na świecie zakazu palenia w miejscach publicznych, produkty tytoniowe nie przeznaczone do palenia stały się ostatnio bardziej popularne. Problemem jest również używanie ich przez nastolatków.KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/ jbr/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.