"Niemożliwy" gol wyjaśniony przez fizyków

Gol, strzelony z rzutu wolnego przez Roberto Carlosa w roku 1997 dopiero teraz doczekał się wyjaśnienia przez naukowców - informuje pismo &quot;New Journal of Physics&quot;. <br /><br />

Brazylijczyk Roberto Carlos strzelił sławnego gola podczas Tournoi de France, meczu towarzyskiego z Francją. Stojący na bramce legendarny Fabien Barthez mógł tylko bezradnie patrzeć, jak piłka wymija mur obrońców i zakręca, wpadając do bramki.

Komentatorzy mówili wówczas o golu zaprzeczającym prawom fizyki - jak jednak wynika z francuskich badań, była to przesada. Francuscy fizycy, specjaliści od badania lotu pocisków - Christophe Canet i David Quere z Ecole Poytechnique de Paris - nie tylko wyjaśnili trajektorię piłki, ale nawet opisali ją odpowiednim równaniem.

Jak wynika z analiz, aby strzelić podobnie efektowną bramkę trzeba by dostatecznie mocno kopnąć, nadać piłce należytą rotację, a przede wszystkim strzelić z odpowiednio dużej odległości.

Obracająca się, wystrzelona z dużą siłą piłka porusza się po trajektorii przypominającej spiralny zarys muszli ślimaka - im dalej, tym bardziej zakręca. Dzięki temu, że strzelając Roberto Carlos był oddalony od bramki o 35 metrów, ujawniła się duża część spirali. Dlatego pozornie ostry zwrot piłki był tylko kontynuacją wcześniejszego toru jej lotu. Przy mniejszym dystansie efekt byłby słabo zauważalny. PMW

PAP - Nauka w Polsce

jjj/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera