Rzeka płynąca dnem Morza Czarnego

Dnem Morza Czarnego płynie jedyna na świecie podwodna rzeka długości 37 mil morskich i szeroka na ponad pół mili - odkryli brytyjscy naukowcy z uniwersytetu w Leeds. <br /><br />

Przy swej niewielkiej długości rzeka odznacza się ogromem wód, które toczy swym korytem na dnie morza z prędkością 4 mil (7,5 kilometra) na godzinę: 22 tys. metrów sześciennych wody na sekundę - 350 razy więcej niż Tamiza i 10-krotnie więcej niż Ren.

Gdyby płynęła na powierzchni ziemi - byłaby pod tym względem szóstą rzeką świata.

Ten potężny potok wody powstaje, gdy bardziej zasolona woda z Morza Marmara przepływa przez Cieśninę Bosforu i wlewa się do mniej zasolonego środowiska wodnego Morza Czarnego. Wody tej rzeki odznaczają się nadzwyczaj wysoką koncentracją soli.

"Woda płynąca swoimi +kanałami+ jest gęstsza, niż woda morska wokół niej, ponieważ jest bardziej słona i niesie ze sobą mnóstwo osadów. Żłobi swe łożysko w dnie morza" - wyjaśnia kierownik grupy badawczej uniwersytetu w Leeds, dr Daniel Parsons, znany oceanograf i ekolog.

Przy pomocy zautomatyzowanego sprzętu podwodnego angielscy uczeni stwierdzili, że koryto wyżłobione przez podwodną rzekę ma miejscami do 35 metrów głębokości. Co więcej ma ona swoje progi i wodospady, a także wyraźnie zaznaczone brzegi. IK

PAP - Nauka w Polsce

ro/ krf/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prywatny japoński lądownik Resilience wszedł na orbitę wokół Księżyca

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera