<strong>Po raz pierwszy sfinansowany przez NFZ zabieg wypełnienia ubytku czaszki implantem z biomateriałów, wykonanym na indywidualne zamówienie, przeprowadzono 15 lipca w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.</strong> Specjalna płytka kosztowała 320 tys. zł.
Wcześniej w Polsce zostało wykonanych kilka podobnych operacji, ale pacjenci sami musieli płacić za implant.
"Sztuczna płytka to cud XXI wieku, jest wykonana z hydroksyapatytu, czyli węglanu wapnia, będącego głównym składnikiem naturalnych kości. Po czasie całkowicie zrośnie się z kością czaszki i uzyska pełną wytrzymałość mechaniczną" - powiedział dziennikarzom przeprowadzający zabieg dr Maciej Prywiński z Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii.
Poddany zabiegowi 44-letni pacjent w 2008 r. doznał licznych obrażeń w wypadku samochodowym, w tym wieloodłamowego złamania kości czaszki. Mężczyzna po kilkumiesięcznym leczeniu odzyskał możliwość samodzielnego funkcjonowania, ale miał zdeformowaną czaszkę.
Implant wykonała włoska firma na podstawie obrazów z badań tomograficznych. W pierwszym etapie zrekonstruowano czaszkę chorego, wykonano dokładne obliczenia ubytku kości i przygotowano płytkę z uwzględnieniem wszystkich anatomicznych krzywizn. Półprodukt był przesłany lekarzowi zajmującemu się pacjentem do zatwierdzenia jakości i wyznaczenia miejsc pod otwory mocujące. Po akceptacji firma wykonała implant.
Operacja trwała około trzech godzin. "Większych problemów nie było, implant pasował jak szyty na miarę. Zniknęło odkształcenie czaszki, a po pewnym czasie nastąpi otworzenie kości" - zaznaczył dr Prywiński. RAU
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.