Dwa nowe gatunki ryb głębinowych w rodzaju ogackowatych odkryto w rejonie Zatoki Meksykańskiej objętym skażeniem ropą wydobywająca się z platformy Deep Horizon - poinformowały serwisy i pisma naukowe.
Halieutichthys intermedius i Halieutichthys bispinosus, bo takie nazwy mają gatunki ryb, żyją na płytszych wodach niż dotąd spotykane ogackowate - pojawiają się już od 250 m głębokości. Mają około 20 cm długości z czego większość przypada na masywne tarczowate ciało z wielką głową i ustami, zaopatrzone w dwie płetwy brzuszne i silne mięsnie przez co ryba porusza się "chodząc" po dnie morskim. Według Science, naukowcy sądzą, że Halieutichthys intermedius może nie posiadać siedlisk poza Zatoką Meksykańską, podczas kiedy Halieutichthys bispinosus, żyje zapewne, jak inne ogackowate także na wybrzeżu atlantyckim USA od Luizjany do Północnej Karoliny.
Według portalu Daily Tech dwa nowe gatunki ogackowatych należą do 70 gatunków rzadkich ryb o płaskim pokroju ciała, żyjących w zawsze ciemnych wodach Zatoki Meksykańskiej. Jak powiedział portalowi John Sparks, kurator działu Ichtiologii w American Museum of Natural History, Halieutichthys bispinosus może w ogóle ograniczać swoje występowanie do obszaru objętego wyciekiem. Sparks stwierdził, że odkrywanie nowych gatunków na tym obszarze oznacza, że wielkie biozróżniocowanie życia - "o którym nic nie wiemy" - może zniknąć w efekcie wycieku ropy z Deep Horizon.
Ogackowate to rodzina słabo poznanych morskich, drapieżnych ryb żabnicokształtnych. Ciało większości gatunków jest znacznie spłaszczone grzbietobrzusznie, przystosowane do życia w głębinach morskich. Krótki ogon. Głowa duża, trójkątna lub okrągła, z małym otworem gębowym wyposażonym w drobne zęby. Kształt ciała niektórych gatunków przypomina płaszczki. W przedniej części głowy usytuowane jest wgłębienie, do którego ryba wciąga stosunkowo krótkie illicum wraz z jego zakończeniem. Ogackowate osiągają przeciętnie 20 cm, maksymalnie do 40 cm długości. Żywią się bezkręgowcami i małymi rybami. MMEJ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.