
<strong>Badania terenowe, zajęcia dydaktyczne dla studentów oraz lekcje przyrodnicze dla uczniów będą prowadzone w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, które powstanie w Chęcinach.</strong> Umowę o realizacji projektu podpisali 5 lipca na Uniwersytecie Warszawskim przedstawiciele UW, województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego oraz gminy Chęciny.
Jak informuje Izabela Kraszewska z biura prasowego UW, sygnatariusze umowy utworzą konsorcjum, którego głównym zadaniem będzie budowa Centrum. Wspólnie będą się ubiegali o dofinansowanie ze środków unijnych, które przeznaczą na budowę i wyposażenie Centrum. Koordynatorem konsorcjum i głównym beneficjentem dofinansowania będzie Uniwersytet Warszawski.
Rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, wyraziła nadzieję, że już wkrótce będą znane terminy zakończenia poszczególnych etapów budowy Centrum.
"Nie możemy stać obojętni wobec projektu o takim znaczeniu, który pokazuje unikatowość naszego województwa" - zapewnił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej będą prowadzone badania terenowe oraz zajęcia dydaktyczne dla studentów z kraju, jak i z zagranicy. W ofercie dydaktycznej znajdą się również zajęcia przyrodnicze przeznaczone dla uczniów. "Do zadań ośrodka należeć też będzie popularyzacja edukacji w zakresie inżynierii i ochrony środowiska. Dodatkowo powstanie tam stacja naukowa Wydziału Geologii UW" - informuje Izabela Kraszewska.
Według planów, na 3 tys. 500 m. kw. powierzchni użytkowej gmachu Centrum Edukacji Geologicznej znajdą się sale naukowo-dydaktyczne oraz mieszkania przeznaczone dla studentów i naukowców, zaangażowanych w badania prowadzone w ramach Centrum. Ponadto w budynku będzie można skorzystać m.in. z sal konferencyjnych. EKR
PAP - Nauka w Polsce
kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.