Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej powstanie w Chęcinach

Fot: UW
Fot: UW

<strong>Badania terenowe, zajęcia dydaktyczne dla studentów oraz lekcje przyrodnicze dla uczniów będą prowadzone w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, które powstanie w Chęcinach.</strong> Umowę o realizacji projektu podpisali 5 lipca na Uniwersytecie Warszawskim przedstawiciele UW, województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego oraz gminy Chęciny.

"Chęciny to takie miejsce, gdzie praktycznie wszyscy studenci naszego wydziału zaczynali badania geologiczne, dlatego bardzo się cieszę, że nasza współpraca będzie kontynuowana" - powiedział podczas uroczystości podpisania umowy dziekan Wydziału Geologii UW prof. Andrzej Kozłowski.

Jak informuje Izabela Kraszewska z biura prasowego UW, sygnatariusze umowy utworzą konsorcjum, którego głównym zadaniem będzie budowa Centrum. Wspólnie będą się ubiegali o dofinansowanie ze środków unijnych, które przeznaczą na budowę i wyposażenie Centrum. Koordynatorem konsorcjum i głównym beneficjentem dofinansowania będzie Uniwersytet Warszawski.

Rektor UW prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, wyraziła nadzieję, że już wkrótce będą znane terminy zakończenia poszczególnych etapów budowy Centrum.

"Nie możemy stać obojętni wobec projektu o takim znaczeniu, który pokazuje unikatowość naszego województwa" - zapewnił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej będą prowadzone badania terenowe oraz zajęcia dydaktyczne dla studentów z kraju, jak i z zagranicy. W ofercie dydaktycznej znajdą się również zajęcia przyrodnicze przeznaczone dla uczniów. "Do zadań ośrodka należeć też będzie popularyzacja edukacji w zakresie inżynierii i ochrony środowiska. Dodatkowo powstanie tam stacja naukowa Wydziału Geologii UW" - informuje Izabela Kraszewska.

Według planów, na 3 tys. 500 m. kw. powierzchni użytkowej gmachu Centrum Edukacji Geologicznej znajdą się sale naukowo-dydaktyczne oraz mieszkania przeznaczone dla studentów i naukowców, zaangażowanych w badania prowadzone w ramach Centrum. Ponadto w budynku będzie można skorzystać m.in. z sal konferencyjnych. EKR

PAP - Nauka w Polsce

kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera