Około 20 tys. ludzi zebrało się w poniedziałek o świcie wokół Stonehenge na południu Wielkiej Brytanii, by zobaczyć, jak słońce wstaje nad starożytnym kamiennym kręgiem i w ten sposób uczcić przesilenie letnie - pisze BBC. <br /><br />
W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy słońce było zasłonięte przez chmury, w poniedziałek niebo było czyste.
"Było lepiej niż w ciągu ostatnich kilku lat. Pamiętam, że ostatnim razem widziałem wschodzące słońce w 2003 roku, więc wspaniale jest je widzieć w pełnej okazałości" - powiedział Peter Carson z organizacji English Heritage, która opiekuje się zabytkiem.
"W tym roku było około 20 tys. ludzi, a w ubiegłym prawie 35 tys. - jest to znacznie mniej, co oznacza że cała operacja przebiegła łatwiej" - dodał.
Kiedy słońce powoli wstawało, na jeden z kamieni wspięła się kobieta, która zadęła w róg. W tle słychać było dźwięki bębnów, tamburynów i zabawy.
Jak podkreśla agencja Associated Press, wydarzenie to gromadzi głównie neopogan oraz zwolenników ideologii New Age.
Pochodzenie Stonehenge wciąż pozostaje tajemnicą, ale według niektórych teorii krąg był olbrzymim astronomicznym kalendarzem. Według badaczy budowla jest ustawiona tak, by wskazywać wschód słońca podczas przesilenia letniego i zachód podczas przesilenia zimowego.
Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla została wzniesiona w trzech etapach pomiędzy rokiem 3000 a 1600 p.n.e. Jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii - co roku odwiedza go 850 tys. ludzi. Przesilenie jest jedną z rzadkich okazji, podczas których można wejść do wnętrza kamiennego kręgu, od 1978 roku otoczonego na co dzień linami. KEB
PAP - Nauka w Polsce
kar/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.