
<strong>Wielbiciele tajemnic kosmosu powinni odwiedzić <a href="http://www.muzeum.koszalin.pl/">Muzeum w Koszalinie</a>. Do końca czerwca można tam zobaczyć ekspozycję meteorytów "Diamenty z Kosmosu".</strong> Na wystawie, organizowanej przez <a href="http://www.imnitp.tu.koszalin.pl/">Instytut Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej Politechniki Koszalińskiej </a>wraz z Muzeum, można zobaczyć m.in. meteoryty z Marsa, Księżyca, fragmenty komety, Pallasyty, okazy spadku Sikhote-Alin.
"Największym okazem jest meteoryt Campo Del Cielo (Niebiańskie Pole) ważący 64 kg. Każdy ze zwiedzających może go dotknąć!" - mówi PAP Tomasz Jakubowski z Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej PK.
Dodaje, że eksponaty pochodzą z jego zbiorów oraz ze zbiorów prof. Stanisława Mitury.
Jakubowski zaczął zbierać meteoryty niemal 9 lat temu - na studiach geologicznych. Teraz pracuje nad doktoratem w Instytucie Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej Politechniki Koszalińskiej, gdzie zajmuje się badaniami węgla w meteorytach i przy okazji, zawartymi w nich diamentami (odmiana alotropowa węgla).
Jak wyjaśnia doktorant, meteoryty pochodzą głównie z Pasa Planetoid, który znajduje się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Mogą pochodzić również z Marsa oraz Księżyca (Meteoryty Planetarne - grupa Achondrytów). Te pierwsze pochodzą z małych planetek zwanych Planetoidami (stad nazwa Pas Planetoid). Powstały w tym samym czasie kiedy formował się Układ Słoneczny czyli 4,5 mld lat temu.
Część z meteorytów zawiera diamenty. "Znane są trzy typy meteorytów, w których zostały odnalezione diamenty: chondryty węgliste mają najmniejsze diamenty; nanodiamenty często nazywane przedsłonecznymi lub presolarnymi z uwagi na ich wiek - są starsze od naszego układu planetarnego; urelity - grupa meteorytów o dosyć enigmatycznym pochodzeniu zawierająca nie tylko diamenty, ale wszystkie odmiany alotropowe węgla (grafit oraz czaoit); meteoryty żelazne - głównie Canyon Diablo zawiera diamenty powstałe, gdy meteoryt ten uderzył w Ziemię" - opisuje Jakubowski.
Diamenty zawarte w meteorytach nie mają dużych rozmiarów - zwykle od 1 cm do 1 nm a czasem poniżej nanometra.
Jedynie niewielka część kolekcji, wystawianej w Muzeum w Koszalinie zawiera diamenty, ale meteoryty same w sobie są ciekawe i tajemnicze. Jak mówi Jakubowski, w chondrytach węglistych występują nanodiamenty, które pochodzą z rozpadu supernowej. Z kolei diamenty z ureilitów powstały najprawdopodobniej pod wpływem wysokich ciśnień i wysokich temperatur, gdy w planetoidę uderzył inny obiekt kosmiczny.
PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.