Galaktyczne Zoo na 20. urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

<strong>Polscy internauci mogą już korzystać z najnowszego serwisu projektu &quot;Galaktycznego Zoo&quot;. Tym razem astronomowie proszą użytkowników globalnej sieci o pomoc w klasyfikacji galaktyk sfotografowanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble&#39;a</strong>. To oznacza, że na ekrany komputerów &quot;galaktycznych zoologów&quot; po raz pierwszy trafią zdjęcia wykonane nie z powierzchni Ziemi, a z kosmosu.

"Hubble" to kolejna odsłona międzynarodowego społecznościowego projektu naukowego "Galaktyczne Zoo", w którym udział wzięło już 300 tys. internautów, w tym ponad 25 tys. Polaków. Najnowsza wersja serwisu pozwala klasyfikować obiekty bardziej odległe i zaobserwowane wcześniej niż te pochodzące z przeglądu SDSS, na którym bazował serwis oryginalnego "Galaktycznego Zoo".

"Galaktyczni zoolodzy" zyskują dostęp do fotografii z Kosmicznego Teleskop Hubble'a w momencie, w którym cały "astronomiczny świat" świętuje 20 lat działania słynnego orbitalnego obserwatorium, a jednocześnie powoli się z nim żegna. Wysłużony instrument, dzięki któremu udało się zajrzeć we wszechświat dużo głębiej niż kiedykolwiek wcześniej, ma zostać wkrótce zastąpiony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

W "Galaktycznym Zoo Hubble" zadaniem internatów jest klasyfikacja galaktyk o przesunięciu ku czerwieni (ang. redshift) równemu ok. 1, co oznacza, że są to obiekty sprzed 6-7 miliardów lat. Obiekty przeglądu SDSS były z kolei galaktykami tzw. lokalnego wszechświata.

Podobnie jak podczas pierwszej i drugiej fazy oryginalnego "Galaktycznego Zoo", dzięki zaangażowaniu internatów astronomom będzie łatwiej tworzyć mapy kosmosu i odkrywać prawa rządzące ewolucją galaktyk. Stąd właśnie "zoo" w nazwie projektu - jego społeczność bada gatunki galaktyk, podobnie jak zoolodzy badają gatunki zwierząt. "Hubble" jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, w polskiej wersji językowej, pod adresem http://www.galaxyzoo.org.

Więcej informacji o projektach Zooniverse, w tym o "Galaktycznym Zoo" można znaleźć na stronach polskich partnerów Citizen Science Alliance (konsorcjum powołanego przez kilka czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które koncentruje swoje działania na rozwoju społecznościowych projektów naukowych) - projektu Hands-On Universe, Europe (http://www.pl.euhou.net) i portalu Astronomia.pl (http://www.astronomia.pl).

Na stronach EU-HOU jest dostępne również dedykowane forum dyskusyjne, na którym uczestnicy projektów mogą wymieniać się doświadczeniami. W przypadku wątpliwości, na pytania użytkowników odpowiada polski zespół ekspertów - pod adresem: galaktycznezoo@astronomia.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort rozwoju przygotował projekt ustawy regulującej zasady działalności kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Rzeszowska będzie transmitować połączenie z ISS podczas misji IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera