Uczelnie i instytucje

SGGW wkrótce otworzy Centrum Wodne

<strong>Park wodny i 19 różnych laboratoriów to elementy tzw. „Centrum Wodnego” czyli Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska.</strong> W środę 16 czerwca otwiera je Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. <br /><br /><br /><!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

„Na powierzchni 1,5 hektara powstał park wodny (model rzeki) oraz budynek badawczo-dydaktyczny. Model rzeki odzwierciedla naturalne środowisko rzeczne. Można tu zobaczyć w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki” - wyjaśnia prof. Alojzy Szymański, rektor SGGW. „Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie” – dodał rektor.

Jak mówi rzecznik SGGW dr Krzysztof Szwejk, Centrum Wodne jest największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody. Skupia 19 laboratoriów z rożnych dziedzin.

„Jest to także poligon doświadczalny dla naukowców i studentów SGGW. Projekt obejmuje budowę i wyposażenie budynku laboratoryjno-dydaktycznego z pracowniami i laboratoriami Katedry Geoinżynierii, Budownictwa i Geodezji, Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska oraz Katedry Kształtowania Środowiska” – informuje rzecznik uczelni.

Tłumaczy, że w założeniu Centrum Wodne składa się z modelu cieku wodnego połączonego ze zbiornikami troficznymi. Całość układu wodnego odzwierciedla obieg wody w środowisku. System ten można podzielić na część odwzorowującą zlewnię górską oraz część stanowiącą zlewnię rzeki nizinnej. Odpowiednie ukształtowanie doku ze szklaną ścianą umożliwia zejście w głąb zbiornika wodnego i pozwala na obserwację rozwoju strefy przybrzeżnej.

W Centrum Wodnym zbudowano również modele typowych budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach rzecznych. „Taka praktyczna możliwość zapoznania się przez studentów i doktorantów z systemem modelowania warunków hydraulicznych, hydrobiologicznych, jak również obserwacja rozwiązań konstrukcyjnych budownictwa hydrotechnicznego, jest unikatowa w skali kraju. Żadna inna uczelnia nie dysponuje tak rozwiniętą infrastrukturą z zakresu inżynierii wodnej i budownictwa hydrotechnicznego” – zapewnia rzecznik SGGW.

Projekt finansowany jest  m.in. ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Łączna wartość całej inwestycji, wraz wyposażeniem laboratoriów sięgnęła 60 mln. złotych.

Uroczyste otwarcie Centrum Wodnego odbędzie się w środę 16 czerwca o godz. 13.00 przy ul. Ciszewskiego (róg Nowoursynowskiej) w Warszawie. Goście biorący udział w uroczystości będą mogli również zwiedzić budynek Centrum. EKR

PAP – Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera