
Największy i najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek, który ma rozpędzać protony do prędkości bliskich prędkości światła i doprowadzać do ich zderzeń w kontrolowanych warunkach znajduje się pod francusko - szwajcarską granicą. Nazywany jest Wielkim Zderzaczem Hadronów (Large Hadron Collider - LHC). 10 września 2008 roku, kiedy rozpoczął działanie, fakt ten relacjonowały media na całym świecie. Zasady jego działania i oczekiwania, jakie naukowcy wiążą z tym nowym przyrządem naukowym przybliża książka <strong>„Kwantowa granica. LHC – Wielki Zderzacz Hadronów” Dona Lincolna. </strong> Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka w serii „Na ścieżkach nauki”.
Zdaniem Dona Lincolna, Wielki Zderzacz Hadronów przynajmniej przez najbliższą dekadę będzie odgrywał dominującą rolę w badaniach zjawisk zachodzących w najwyższych energiach. „Nikt nie wie, jakie tajemnice Wszechświata pozwoli nam odkryć (…) Chcielibyśmy, żeby LHC pomógł nam w badaniu natury przestrzeni i czasu, zwłaszcza w zrozumieniu, dlaczego żyjemy w trzech wymiarach przestrzennych. Możliwe nawet, że dzięki temu urządzeniu odkryjemy dodatkowe, nieoczekiwane wymiary. Niewykluczone też, że doświadczenia przeprowadzone z wykorzystaniem LHC powiedzą nam coś na temat grawitacji kwantowej, chociaż ton akurat byłoby zaskakujące. Jedno jest pewne: LHC pomoże nam rozszerzyć wiedzę w kwestiach, które już choć trochę poznaliśmy” - mówi Lincoln.
Don Lincoln zajmuje się fizyką wysokich energii, pracuje w Państwowym Laboratorium Przyspieszania Cząstek Elementarnych im. Enrico Fermiego (Fermilab) w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem książki „Understanding the Universe: From Quarks to the Cosmos”. (Poznawanie Wszechświata. Od kwarków do kosmosu). ESZ
PAP – Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.