GIS: w Polsce pali co trzecia kobieta

<strong>W Polsce papierosy pali co trzecia kobieta. Zaczynają z reguły już w gimnazjum. Planując pierwszą ciążę, chcą zerwać z nałogiem</strong>. Jednak wiele z nich jest już tak uzależnionych, że nie jest w stanie tego zrobić - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. <br /><br />

"Kobieta a papieros" to hasło tegorocznego Dnia Bez Tytoniu, który obchodzony był w poniedziałek.

Jak informuje GIS, w Polsce począwszy od lat 80. maleje ogólna liczba palaczy, jednak palenie rzucają głównie mężczyźni. Systematycznie natomiast rośnie odsetek młodych dziewcząt sięgających po papierosy. W dużych miastach w grupie wiekowej 20-25 lat pali tyle samo kobiet co mężczyzn.

Państwowa Inspekcja Sanitarna w ubiegłym roku przeprowadziła badania na próbie 3280 kobiet w 382 szpitalach - tuż po urodzeniu dziecka. Okazało się, że przynajmniej raz w życiu papierosa zapaliło 50 proc. kobiet, 36 proc. paliło w ciągu ostatnich dwóch lat. Prawie co piąta z nich wypaliła w ostatnich 24 miesiącach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Aż 11 proc. kobiet kontynuuje nałóg palenia będąc w ciąży. Jeszcze więcej ciężarnych przebywa w otoczeniu palących, narażając się na tzw. palenie bierne.

GIS podkreśla, że kontakt z dymem tytoniowym niekorzystnie wpływa na zdrowie dzieci: wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11 proc., podczas gdy u tych, które nigdy nie paliły - 7 proc. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej niż niepalące.

Badanie potwierdziło, że zaprzestanie palenia podczas ciąży zwiększa o 50 proc. szanse na urodzenie dziecka o normalnej masie. Wiele doniesień naukowych wskazuje również na ryzyko opóźnienia rozwoju psychofizycznego dziecka palącej matki. Stwierdzono, iż dzieci palaczy same wpadają w nałóg trzykrotnie częściej niż dzieci wychowywane w rodzinach niepalących.

Państwowa Inspekcja Sanitarna uzyskała w tym roku prawo do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie tzw. ustawy antynikotynowej np. w lokalach gastronomicznych i zakładach pracy. PRO

PAP - Nauka w Polsce

mow/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: dzięki edukacji i nowym lekom spada śmiertelność z powodu czerniaka w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera