Kości przedstawiciela małp wąskonosych sprzed 11 mln lat odkryto w Hiszpanii - informują naukowcy na łamach "American Journal of Physical Anthropology".
Osobnik należał do rodziny małp wąskonosych (Catarrhini), która rozprzestrzeniła się z Afryki do Eurazji.
Małpy wąskonose występują na kontynentach tzw. Starego Świata, czyli w Afryce, Europie i Azji. Rozdzieliły się na drodze ewolucji z małpami szerokonosymi ok. 40 mln lat temu. Następnie ok. 25 mln lat temu wąskonose podzieliły się na dwie grupy - makakokształtne, zwane też małpami zwierzokształtnymi (Cercopithecoidea) i człekokształtne, obejmujące również ludzi (Hominoidea).
Zdaniem naukowców, przodek odkrytego w Hiszpanii gatunku pochodził z Azji. Jego potomkowie wywędrowali do Europy około 15 mln lat temu.
Jeden z najstarszych znanych naczelnych to Plesiadapis, który żył aż 58-55 mln lat temu. Dla porównania, Homo sapiens powstał "zaledwie" 200-150 tys. lat temu. KRX
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.