Potencjalnie śmiertelna odmiana grzyba rozprzestrzenia się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie - informuje Reuters. Tropikalny grzyb Cryptococcus gattii rozprzestrzenia się drogą powietrzną i zazwyczaj bywa niebezpieczny dla ludzi o obniżonej odporności.
"Od 1999 do 2003 roku przypadki zachorowań ograniczały się głównie do wyspy Vancouver. W latach 2003 - 2006 grzyb ten pojawił się w sąsiadującej Kolumbii Brytyjskiej, a potem w stanach Waszyngton i Oregon w latach 2005 - 2009. W oparciu o dane dotyczące rozprzestrzeniania się można podejrzewać, że dotrze on także do Karoliny Północnej i prawdopodobnie dalej" - mówi Edmond Byrnes z Uniwersytetu Duke\\'a w Karolinie Północnej.
Zarodniki tego grzyba unoszą się w powietrzu, a gdy dostaną się do dróg oddechowych, atakują płuca, a następnie cały organizm.
Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt C. gattii może wywoływać objawy dopiero po dwóch tygodniach od kontaktu z nim. Są to zazwyczaj ostre bóle w klatce piersiowej, długotrwały kaszel, duszności, bóle głowy, gorączka, poty nocne i utrata wagi.
Zdaniem naukowców, nowa mutacja jest znacznie groźniejsza niż poprzednie - 5 z 21 przeanalizowanych przypadków zarażeń zakończyło się śmiercią.
Choć liczba zachorowań jest na razie niewielka, władze zagrożonych stanów (m.in. Kalifornii) monitorują rozprzestrzenianie się C. gattii, gdyż istnieje obawa, że proces ten w cieplejszych regionach będzie przebiegał szybciej. KOC
PAP - Nauka w Polsce
yy/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.