
<strong>W poniedziałek, 19 kwietnia, w ramach Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Michał Jaroszyński wygłosi wykład "Bohdan Paczyński - w poszukiwaniu prostoty Wszechświata".</strong> Konwersatorium odbędzie się w trzecią rocznicę śmierci prof. Paczyńskiego.
Prof. Bohdan Paczyński zmarł 19 kwietnia 2007 roku. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych astronomów na świecie i wymieniany jako główny polski kandydata do Nagrody Nobla z fizyki.
Paczyński urodził się 8 lutego 1940 roku w Wilnie i zmarł 19 kwietnia 2007 roku w Princeton. Wiedzę astronomiczną zdobywał na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat w 1964 roku. Tytuł profesora Paczyński otrzymał piętnaście lat później. Przez wiele lat był związany z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Od roku 1982 do śmierci pracował na Uniwersytecie w Princeton w Stanach Zjednoczonych.
Zajmował się badaniami teoretycznymi nad ewolucją gwiazd, które bardzo rozwinął. Badał także błyski gamma, które są obecnie bardzo istotnym tematem badań astrofizycznych. Paczyński był także związany z projektem ASAS, wykorzystującym automatyczny teleskop do monitorowania zmienności gwiazd.
Prof. Paczyński interesował się także mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. Astronom zaproponował wykorzystanie tego zjawiska do poszukiwania małych masywnych obiektów. Metodę tę zastosowano także z powodzeniem do odkrywania planet pozasłonecznych. Profesor jest twórcą projektu OGLE, prowadzonego przez astronomów warszawskich. OGLE jest światowym liderem w dziedzinie mikrosoczewkowania grawitacyjnego, obserwuje po kilkaset tego typu zjawisk rocznie.
Bohdan Paczyński otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Henry Norris Russell Lectureship - najwyższe wyróżnienie Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, przyznawane za życiowy dorobek naukowy. Jego imię nosi od 2004 roku jedna z planetoid (o numerze 11755). Wśród dowodów uznania jest też doktorat honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Poniedziałkowy wykład rozpocznie się o godzinie 16.30 w Sali Dużej Doświadczalnej, w budynku Wydziału Fizyki UW przy ulicy Hożej 69. Wstęp wolny.
PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.