Historia i kultura

Ustawa reguluje użycie flagi państwowej

<strong>Flagi powiewające podczas świąt państwowych albo w okresie żałoby narodowej są świadectwem solidarności narodu, poszanowania patriotycznych tradycji i historii Polski. Kwestię prawidłowego posługiwania się symbolami narodowymi precyzuje Ustawa</strong> o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Każdy z nas ma prawo wywiesić biało-czerwoną flagę, zachowując zasadę otaczania tych symboli czcią i szacunkiem, ale już nie każdy powinien posługiwać się flagą z godłem.

Orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela, wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa.

Flaga państwowa to dwa równe pasy bieli i czerwieni. Taką flaga możemy posługiwać się wszyscy, pamiętając, że przy pionowym położeniu, biel powinna znajdować się po lewej stronie, a przy poziomym - na górze. Flagę tę podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad sejmu, senatu, prezydenta, rządu, organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego - w czasie ich sesji, organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych. Podnoszą ją również polskie statki żeglugi śródlądowej.

Art. 7 ustawy mówi dodatkowo, że biało-czerwoną flagę można umieszczać w innych miejscach, z zachowaniem szacunku dla symbolu.

Odmiennie rzecz się ma z flagą państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Tu katalog instytucji uprawnionych do jej podnoszenia jest zamknięty.

Art. 8 stanowi, że taka flaga jest zarezerwowana dla przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą. Flagę z godłem wieszają kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji. Jest to także symbol stosowany na cywilnych lotniskach i lądowiskach, cywilnych samolotach podczas lotów za granicą, w kapitanatach (bosmanatach) portów - na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.

Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą ponadto polskie statki morskie jako banderę i statki morskie pełniące specjalną służbę państwową.

Flagi z godłem są dostępne w publicznej sprzedaży. Warto jednak, z poszanowania dla historii i prawa polskiego, wiedzieć, co oznacza używany przez nas symbol. Zwraca na to uwagę wielu ekspertów, m.in. z Instytutów Historii na polskich uczelniach.

W trudnych chwilach żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu. Jeśli jednak jest zamocowana na drzewcu, można do niej dowiesić żałobna wstęgę - kir. Flagi opuszczonej nie łączy się z kirem, ponieważ samo jej opuszczenie jest oznaką żałoby. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera