Preparat stosowany w leczeniu trądziku - izotretynoina, ma związek ze zwiększonym ryzykiem nieswoistego zapalenia jelit - wynika z badań opublikowanych w "American Journal of Gastroenterology".
Choć producent zapewnia, że nie ma dowodów na to, by sam lek wpływał na rozwój przewlekłych chorób jelit, najnowsze badania potwierdziły, że związek jednak istnieje.
Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill wykazali, że u osób stosujących izotretynoinę przez ryzyko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego rok zwiększyło się czterokrotnie. Co więcej, im większe dawki leku przyjmowali pacjenci, tym związek był silniejszy.
Autor badań dr Seth Crockett zastrzega jednak, że niezbędne są dalsze badania, by wyjaśnić niejasności związane z działaniem izotretynoiny na niektórych pacjentów. Zaznacza przy tym, że choć ogólne ryzyko chorób jelit u osób stosujących ten lek jest stosunkowo niewielkie, pacjenci cierpiący na cięższe postaci trądziku powinni być świadomi tej zależności, zanim preparat ów zostanie im przepisany.
Naukowcy nie poznali jeszcze mechanizmu leżącego u podstaw tego związku, jednak podejrzewają, że lek może wywoływać zaburzenia funkcji immunologicznych jelit, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju nieswoistego zapalenia jelit, które najczęściej objawia się pod postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. O ile wzrost ryzyka był wyraźny w przypadku pierwszej choroby, nie zaobserwowano wpływu izotretynoiny na drugą. Jak wyjaśnia, dr Crockett, mimo wielu podobieństw, choroby te różnią się szczegółami związanymi z działaniem układu odpornościowego.
Badacze uspokajają jednocześnie, że sam fakt występowania cięższej postaci trądziku nie ma związku ze zwiększonym ryzykiem chorób jelit. KOC
PAP - Nauka w Polsce
tot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.