Kompleks cynku(II) może w przyszłości stanowić alternatywę dla dziś stosowanych leków przeciwnowotworowych, których antyrakowe działanie oparte jest na obecności cząstek platyny. Najnowsze dane wskazują, iż kompleks cynku(II) równie skutecznie zabija komórki rakowe, nie wywołując tak drastycznych efektów ubocznych terapii - donosi "Dalton Transactions".
Naukowy z Uniwersytetu w Kalabrii (Włochy) odkryli nowe, przciwnowotworowe właściwości kompleksu cynku(II), który może w przyszłości zastąpić leki antyrakowe powodujące silne, niekorzystne efekty uboczne terapii, w skład których wchodzi między innymi droga platyna.
Antynowotworowa cząsteczka utworzona jest z jonu cynku, który otoczony jest kilkoma organicznymi cząsteczkami o pierścieniowej budowie, wykazującymi właściwości chelatujące. Kompleksy cynku(II) z takimi płaskimi ligandami są szczególnie interesujące ze względu na swoje właściwości antynowotworowe.
W eksperymentach naukowcy przetestowali antyrakowe cechy kompleksu cynku(II) na komórkach nowotworu prostaty. Okazało się, iż wielokrotnie tańszy od platyny cynk porównywalnie skutecznie niszczy komórki rakowe, nie wywołując jednocześnie tak silnych efektów ubocznych, jak używany kontrolnie, dostępny w aptekach lek na bazie platyny.
Jak twierdzą włoscy badacze, dziś nie jest znany dokładny mechanizm odpowiedzialny za antyrakowe cechy kompleksu cynku(II), jednak uzyskane podczas badań wyniki są bardzo obiecujące. Z tego względu prowadzone są intensywne prace eksperymentalne, które mają na celu dokładne poznanie właściwości nowo wytworzonego kompleksu cynku(II).
Naukowcy mają nadzieję, iż nowy tani, a przez to powszechnie dostępny lek przeciwnowotworowy na bazie cynku, trafi jak najszybciej do aptek. KLG
PAP - Nauka w Polsce
tot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.