W Wielkiej Brytanii stworzono samochód, wykorzystujący jako paliwo... mieloną kawę. Taki środek transportu jest pomysłem autorów programu popularyzującego naukę, nadawanego przez stację BBC. Celem eksperymentu jest wykazanie, że w charakterze paliwa mogą być wykorzystywane nie tylko pochodne ropy naftowej, ale także inne materiały organiczne.
W najbliższym czasie Car-puccino wraz ze swoimi twórcami wyruszy w pokazową jazdę z Londynu do Manchesteru, by pokonać trasę ok. 330 kilometrów. W Manchesterze pojazd weźmie udział w wystawie-targach pomysłów naukowych.
Zasada pracy samochodu jest następująca: w bagażniku zainstalowany jest cylinder, w którym sucha mielona kawa nagrzewana jest na palniku. W rezultacie spalania kawy powstaje tlenek węgla, który rurkami i przez filtry dopływa do silnika. Tam gaz spala się i dzięki temu pojazd może jechać.
Wehikuł taki może pokonać ok. pięciu kilometrów na kilogramie "paliwa". Na każdy kilometr będzie zużywana taka ilość kawy mielonej, z której możnaby uzyskać 35 filiżanek espresso.
Na trasie Londyn- Manchester auto powinno zużyć ok. 70 kilogramów kawy. W zależności od gatunku, będzie to kosztować - według cen brytyjskich supermarketów - od 910 do 1820 funtów. Tak więc, pokonanie całej drogi będzie ok. 25-50 razy droższe, niż gdyby korzystano z benzyny.
Twórców niezwykłego pojazdu nie interesuje jednak aspekt ekonomiczny, lecz efekt, jaki wywoła Car-puccino w wyobraźni społecznej. Według producenta TV BBC Nicka Watsona, w charakterze paliwa można też wykorzystywać skorupki greckich orzechów, trociny czy organiczne odpady.YYPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.