Szesnasta wersja programu AstroJaWil

Na stronie domowej Janusza Wilanda - astronoma-amatora i wieloletniego prezesa warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - <strong>pojawiła się właśnie szesnasta wersja programu ułatwiającego prowadzenie obserwacji nieba - AstroJaWil</strong>.

Program, wraz z publikacją "Podstawy astronomii", jest kierowany przede wszystkim do miłośników astronomii - także tych zupełnie początkujących. W najnowszej wersji AstroJaWil dostępna jest także możliwość przygotowania pełnego atlasu nieba, zarówno w wersji cyfrowej jaki i papierowej. 

Generowane mapy mogą mieć format kwadratowy lub kołowy, w zależności od potrzeb obserwatora. Edytowalne jest również położenie oraz kolor. Kompletny atlas to 28 map oraz skorowidz i strona tytułowa.

Szesnaste wydanie programu ma również poprawione funkcjonalności "modelu Układu Słonecznego" oraz "ulubionych obiektów". Z poprzednich wersji zostały zachowane wszystkie zbiory przydanych informacji astronomicznych, m.in. opisy zjawisk, tabele, wykresy, fotografie i odnośniki oraz funkcja "horyzont" (umożliwia ona zbudowanie własnego krajobrazu, tak aby generowana mapa nieba odpowiadała temu, co widać w rzeczywistości).

AstroJaWil wraz z instrukcją oraz "Podstawy astronomii" można bezpłatnie pobrać ze strony: http://www.astrocd.pl/index.php?id=12&kat=2

PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Fot. Adobe Stock

    Próbki do dwóch polskich eksperymentów dotarły już na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera