Dr Zbigniew Dauter laureatem Medalu PAN im. Mikołaja Kopernika

Dr Dauter odbiera nagrodę z rąk prof. Kleibera - prezesa PAN. Źródło: PAN
Dr Dauter odbiera nagrodę z rąk prof. Kleibera - prezesa PAN. Źródło: PAN

<strong>Dr Zbigniew Dauter, otrzymał prestiżowy Medal im. Mikołaja Kopernika przyznawany przez Polską Akademię Nauk</strong>. &quot;Dr Dauter jest jednym z najbardziej błyskotliwych krystalografów specjalizujących się we współczesnych problemach biologii strukturalnej&quot; - mówił prof. Andrzej B. Legocki w laudacji wygłoszonej na cześć laureata.

Jak podaje PAN, nagrodzony naukowiec uzyskał doktorat na Politechnice Gdańskiej. W trakcie swojej kariery naukowej był związany z kilkoma najlepszymi naukowymi ośrodkami zagranicznymi: z Uniwersytetem w Yorku w Wielkiej Brytanii, z ośrodkiem synchrotronowym EMBL w Hamburgu, a następnie w amerykańskim Brookhaven. Obecnie dr Dauter pracuje w Argonne National Laboratory koło Chicago, dysponującym największym źródłem synchrotronowym w USA. Jest jednocześnie kierownikiem niezależnej grupy badawczej w National Cancer Institute.

Jak przypominał w laudacji prof. Legocki, w dziedzinie biologii strukturalnej dr Dauter opublikował ponad 270 prac, w tym wiele w najbardziej prestiżowych czasopismach m.in. 15 prac w "Nature". Jego prace były cytowane ponad 10 tysięcy razy. Wiele jego osiągnięć badawczych wniosło znaczące wartości do rozwoju biologii strukturalnej.

"Należy do nich metoda halogenkowa derywatyzacji kryształów białek (zwana metodą dauteryzacji). Dr Dauter jest znany z tego, że rozwiązywane przez niego struktury charakteryzuje najwyższa subatomowa rozdzielczość" - przypominał prof. Legocki.

Zauważył jednocześnie, że laureat jest bardzo silnie związany z rozwojem krystalografii w Polsce. "Często do nas przyjeżdża jako wykładowca, uczestnicząc w różnych szkołach czy konferencjach. W jego pracowni wielu Polaków odbywało staże naukowe. Wiele prac opublikował wspólnie z polskimi współpracownikami" - podsumował prof. Legocki. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera