Historia i kultura

Nowy cykl wykładów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wykład prof. dr hab. Marii Poprzęckiej &quot;Tryumf muzeów - kryzys muzeów&quot; zainauguruje 11 marca<strong> cykl Wszechnica Muzealna, organizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie</strong>.

"W ramach Wszechnicy będziemy organizowali wykłady ludzi nauki i muzeów, podejmujących refleksję na temat kondycji współczesnego muzealnictwa, zarówno z kraju, jak i zagranicy - te drugie będą w języku angielskim. Wystąpienia będą miały bardzo szeroki zakres tematyczny, od analizy praktyk muzealnych, po konstruowanie teorii współczesnych studiów muzealnych" - zapowiada Piotr Piotrowski, dyrektor muzeum.

Jak podkreśla, wykłady oraz kończące te spotkania dyskusje będą miały charakter otwarty i adresowane zostaną zarówno do specjalistów, ludzi muzeów oraz świata akademickiego, profesorów i studentów, jak też do szerokiej publiczności zainteresowanej problematyką muzeów.

Spotkanie 11 marca rozpocznie się o godz. 18.00 w sali kinowej Muzeum Narodowego.

Prof. dr hab. Maria Poprzęcka - profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Podyplomowymi Studiami Muzealniczych przy Wydziale Historycznym UW. Jest prezesem Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Interesuje się sztuką, teorią i krytyką artystyczna XIX-XXI w. oraz metodologią badań nad sztuką. Jest autorką wielu publikacji, m.in. "Teoretycy, artyści, krytycy o sztuce 1700-1870" (wspólnie z E. Grabską, 1974, 2 wyd. rozszerz. 1989), "Akademizm" (1977, 3 wyd. rozszerz. 1989), "Czas wyobrażony. O sposobach opowiadania w polskim malarstwie XIX wieku" (1986), "Polskie malarstwo salonowe" (1991), "Arcydzieła malarstwa polskiego" (1997), "O złej sztuce" (1998), "Pochwała malarstwa. Studia z historii i teorii sztuki" (2000) i "Inne obrazy". ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera