
<strong>Ukazała się now</strong><strong>a książka prof. Bolesława Orłowskiego prezentująca dorobek polskich inżynierów i techników, pt. "Polska przygoda z techniką. Wielkie i małe sukcesy polskich inżynierów wynalazców i menadżerów"</strong>. Prezentacja książki odbyła się w Pałacu Staszica.
- Polacy wciąż patrzą na swoje dokonania techniczne stereotypowo, oczami ludzi Zachodu - mówił prof. Orłowski. To tak, jak z błędnie interpretowanym powiedzeniem Napoleona "Pijany jak Polak". Cesarz Francuzów chciał przez to powiedzieć, że nawet pijany Polak potrafi wykonać każde wojskowe zadanie.
O polskich powstańcach myśli się zwykle jako o knujących spiski romantykach - mówił dr Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski - Tymczasem po klęsce powstania wielu byłych wojskowych podjęło pracę jako inżynierowie- choćby Aleksander Waligórski, któremu Norwegia zawdzięcza uregulowanie rzek i budowę kanałów czy Ludwik Nabielak- poeta, ale też inżynier, który był dyrektorem gazowni w Barcelonie i dyrektorem kopalni miedzi w Algierii. Z drugiej strony byli inżynierowie, którzy wiązali swoją karierę z Rosją, jak na przykład polscy budowniczowie Kolei Transsyberyjskiej czy Stanisław Kierbedź starszy (twórca nie tylko warszawskiego Mostu Kierbedzia, ale i mostu na Newie w Petersburgu).
Najbardziej efektownym osiągnięciem polskiego inżyniera w XIX wieku była przebiegająca na wysokości dochodzącej do niemal 5000 metrów kolej transandyjska w Peru, zbudowana przez Ernesta Malinowskiego. Jednak Peru zawdzięcza Polakowi także politechnikę w Limie -jej założycielem był Edward Habich.
Profesora Gabriela Narutowicza znamy głównie jako prezydenta, który zginął z ręki zamachowca. Tymczasem Narutowicz miał duże zasługi w walce z korupcją, a przede wszystkim był znakomitym inżynierem, budującym w Szwajcarii elektrownie wodne. Prezydent Ignacy Mościcki z kolei, profesor chemii, stworzył metodę uzyskiwania kwasu azotowego z powietrza (jak wiadomo azotu w powietrzu nie brakuje).
Wkład polskiej myśli technicznej i naukowej w zwycięstwo aliantów ze względu na tajność i uwarunkowania polityczne pozostaje w cieniu walki zbrojnej. Sprawa Enigmy jest dość powszechnie znana, mniej osób wie, że wynaleziony przez kapitana Rudolfa Gundlacha peryskop odwracalny, dający doskonałą widoczność w warunkach bojowych, został w czasie II Wojny Światowej zastosowany w czołgach państw całego świata, w tym radzieckim T-34. Podobne znaczenie miał udoskonalony elektromagnetyczny wykrywacz min porucznika Józefa Kosackiego.
Niestety, książka dotyczy głównie wieku XIX i I połowy XX. Zebrani wezwali profesora do kontynuacji dzieła.
Książkę prof. Orłowskiego wydało Wydawnictwo Naukowe Instytutu Lotnictwa przy finansowym wsparciu Muzeum Historii Polski w Warszawie. To druga pozycja w serii "Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa" (pierwszą była praca zbiorowa "Tadeusz Sołtyk - wizjoner i konstruktor polskich samolotów").
PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.