Choć wielu palaczy uważa, że cygara i fajki są bezpieczniejszą formą palenia, naukowcy mają dowody na to, że pogląd ten jest błędny. Poziom wdychanych toksyn jest wystarczający, by przyczynić się do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - informuje pismo "Annals of Internal Medicine".
"Jednym z powodów, dla którego cygara i fajki są uważane za zdrowszą alternatywę dla papierosów jest przekonanie, że dym nie jest wdychany płuc. Ponadto wiele osób wciąż kojarzy je z wyrafinowaniem, zamożnością, edukacją i swego rodzaju celebracją. Taki obraz jest kreowany i utrwalany przez przemysł tytoniowy" - twierdzą badacze.
Jak zaznaczają naukowcy, wpływowi palenia papierosów poświęcono wiele prac, jednak rzadko badano również ryzyko związane z paleniem fajek i cygar.
"Lekarze powinni traktować palenie cygar i fajek jak czynnik ryzyka POChP i zachęcać pacjentów do zerwania z tym nawykiem" - mówi dr Graham Barr z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.
Wcześniejsze badania wykazały, że palenie cygar i fajek zwiększa ryzyko raka płuc, nowotworów jamy ustnej i jamy nosowo-gardłowej, a także chorób serca. Zdaniem naukowców, ryzyko to można porównać do tego, które towarzyszy osobom palącym do 20 papierosów dziennie. KOCPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.