Astronauci zamontowali nowy moduł stacji orbitalnej

Załoga amerykańskiego wahadłowca Endeavour zakończyła w piątek ponad dziesięcioletni proces budowy zasadniczej struktury Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), montując na niej przywieziony z Ziemi moduł Tranquility.

Podczas trwającego sześć i pół godziny pobytu w otwartej przestrzeni kosmicznej astronauci Robert Behnken i Nicholas Patrick przygotowali 18-tonowy moduł do przeniesienia z ładowni promu na węzeł mocujący ISS. Instalacji Tranquility dokonano przy pomocy zdalnie sterowanego wysięgnika, który z wnętrza stacji naprowadzało dwoje innych członków załogi Endeavoura.

Nowy moduł jest drugim głównym skupiskiem aparatury, zapewniającej utrzymanie na ISS normalnych warunków życiowych. Mieści m.in. urządzenie do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla, dostarczający wodę pitną destylator moczu i ścieków oraz jedną z łazienek. Jego nazwa upamiętnia pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu, które odbyło się w 1969 roku na Morzu Spokoju (po angielsku Sea of Tranquility).

Załogę Endeavoura czekają jeszce dwa spacery kosmiczne. Pod koniec tygodnia do Tranquility dołączy złożona z siedmiu okien kopuła obserwacyjna, która zapewni astronautom rozległy widok na stację i jej otoczenie oraz umożliwi wizualną kontrolę pracy wysięgnika. Centralny iluminator kopuły o średnicy 79 centymetrów jest największym oknem, jakie zabudowano w pojeździe kosmicznym.

Zarówno moduł Tranquility, jak i kopułę wykonała kosztem ponad 400 mln dolarów włoska firma Alenia na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Endeavour wystartował do 13-dniowego lotu w poniedziałek. NASA planuje jeszcze cztery loty zaopatrzeniowe wahadłowców na stację orbitalną, zanim zostaną one wycofane ze służby pod koniec bieżącego roku. DMI

PAP - Nauka w Polsce

ro/ tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera