Historia i kultura

Uroczyste odnowienie doktoratu prof. Marka Gedla na UJ

Prof. Marek Gedl
Prof. Marek Gedl

<strong>Prof. Marek Gedl, wybitny polski archeolog i znany w Europie specjalista od epoki brązu oraz żelaza będzie obchodził odnowienie swojego doktoratu</strong>. Decyzję o uhonorowaniu naukowca podjął Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wkrótce uczelnia poda termin i miejsce uroczystości.

Jak informuje UJ, uroczystego odnowienia doktoratu może dostąpić doktor, który wyróżnił się w pracy dla uczelni lub społeczeństwa. Odnowienie doktoratu następuje po upływie pięćdziesięciu lat od daty nadania stopnia doktora. 

Prof. Marek Gedl urodził się w 1934 roku. Jako aktywny badacz terenowy dokonał wielu znakomitych odkryć, jest długoletnim nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń archeologów.

Doktorat uzyskał 1960 r., a habilitację w 1966 r. W 1983 r. otrzymał stopień profesora zwyczajnego. Pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął w 1955 na stanowisku zastępcy asystenta. Na UJ przepracował 50 lat, przechodząc na emeryturę w 2005 roku.

Na jego dorobek naukowy składa się ponad 500 publikacji, z czego 32 stanowią książki. "Szczególną pozycję zajmują tu gruntowne studia źródłoznawcze, które w archeologii epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Europie są osiągnięciem bez precedensu i jeszcze przez wiele lat będą stanowić podstawę dla ogólnej oceny procesu dziejowego w ramach II i I tysiąclecia p. n. e. Szczególną pozycję wśród jego publikacji zajmuje kilkanaście tomów w publikowanej w Niemczech serii +Pr"historische Bronzefunde+ oraz publikaGje wyników badań wykopaliskowych na wielkich nekropoliach z drugiej połowy II i pierwszej połowy I tys. p. n. e. z Polski Południowej" - podaje UJ.

W dorobku prof. Gedla znajduje się też wiele opracowań syntetycznych, czego przykładem mogą być m.in. wielokrotnie wznawiane podręczniki akademickie dotyczące pradziejów epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Europie i na terenie ziem polskich.

Uczelnia przypomina, że wyjątkową pozycję w dokonaniach prof. Gedla zajmują organizowane przez niego z rozmachem, wieloletnie badania wykopaliskowe na nekropoliach tzw. kultury łużyckiej w Kietrzu k. Głubczyc, Zbrojewsku k. Kłobucka i Bachórzu-Chodorówce nad Sanem.

Archeolog jest laureatem wielu nagród m.in. medalu KEN, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego, Oficerskiego i Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Austriackiego Towarzystwa Archeometrycznego, Niemieckiego Instytutu Archeologicznego, Komitetu Nauk Pre- i Protohistoryczych PAN, Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera