Insulina podawana przez nos

Firma MDRNA, zajmująca się opracowywaniem nowych leków stworzyła urządzenie, które podaje insulinę donosowo i - jak informuje na swoich stronach internetowych - złożyła wniosek do Europejskiego Urzędu Patentowego o przyznanie patentu. W ten sposób podawana insulina ma działać szybciej u chorych na cukrzycę.

Podczas, gdy nasze przedsiębiorstwo skupia się na opracowywaniu leków bazujących na RNAi, wierzymy, że produkt donosowy naszej poprzedniej firmy Nastech Pharmaceuticals ma ważne znaczenie - powiedział J. Michael French, prezes MDRNA - w szczególności wierzymy w nasze produkty z linii insulinowej, które mają pozytywne wyniki II fazy prób klinicznych, zakończonych w 2008 r.

Podawanie w ten sposób insuliny ma pomóc ludziom z cukrzycą, którzy muszą nieustannie walczyć ze skaczącym poziomem glukozy we krwi. Szczególnie po jedzeniu poziom glukozy często podskakuje, co wymaga natychmiastowej interwencji insulinowej. Przy jej podawaniu dożylnie, może się to skończyć jej nadmiarem we krwi i hipoglikemią lub niskim poziomem cukru we krwi.

Nowe urządzenie pozwala szybko działać nie modyfikowanej formie insuliny. Badania kliniczne II fazy wykazały, że podanie jej donosowo okazało się lepsze od podania doustnego i dożylnego, jeśli chodzi o kontrolę poziomu glukozy we krwi 60 i 90 min. po jedzeniu. Znacząco również zmniejszyło hipoglikemię 4 godziny po posiłku, w porównaniu z jej podaniem dożylnym.

Podanie donosowe, jak informuje MDRNA, nie spowodowało przedostania się insuliny do płuc. Urządzenie jest małe, kompaktowe i łatwe w przechowywaniu. MN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera