Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
25.01.2010 aktualizacja 25.01.2010

Prof. Waltoś laureatem nagrody im. E. Wende

<strong>Profesor prawa Stanisław Waltoś został tegorocznym laureatem nagrody im. Edwarda Wende</strong>, przyznawanej przez Fundację dla Polski prawnikom i osobom zaangażowanym w działalność publiczną, m.in. za szczególne dokonania na polu krzewienia i podnoszenia kultury prawnej i realizację idei państwa prawa.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w redakcji "Rzeczpospolitej".

"Stanisław Waltoś to wielki człowiek, wspaniały naukowiec. Nie zasklepił się w samej nauce prawa (...). Spektrum jego działalności - na jak najwyższym poziomie - dotyczy i kultury, i historii, i sportu, i przyrody" - mówiła przewodnicząca kapituły przyznającej nagrodę, Teresa Romer.

Prof. Waltoś podkreślił, że nie spodziewał się tej nagrody i jest za nią wdzięczny. "Zwykliśmy mówić: +ach, to fatalne+ na lewo i prawo. Sporo utyskiwań jest zasadnych w dziedzinie prawa. Mówimy np., że w orzekaniu powinien być udział społeczny, a 98 proc. spraw jest orzekanych przez samych sędziów, a tylko 2 proc. - z udziałem ławników. Mówimy, że proces powinien być sporem. Potem okazuje się, że tylko 13 proc. spraw karnych to te, w których w I instancji występuje prokurator, a tylko w trzech proc. z nich uczestniczy prokurator, który prowadził śledztwo, czyli krótko mówiąc - zna sprawę" - mówił prof. Waltoś.

Jak podkreślił, mimo to trzeba się cieszyć, że można utyskiwać, bo jeszcze niedawno - nie było to możliwe. Cieszmy się, że możemy dyskutować o problemach, na których nam naprawdę zależy. Cieszmy się, że media kontrolują wymiar sprawiedliwości - może czasem przesadzają - ale gdyby nie to, prowadziłoby to do dewiacji" - mówił. Jak zaznaczył, fakt, że możemy o tym rozmawiać, dyskutować, zastanawiać się nad problemami - zawdzięczamy m.in. patronowi nagrody.

Prof. Waltoś jest specjalistą w zakresie postępowania karnego, prawa karnego, historii prawa i kultury. Jest autorem wielu publikacji naukowych, miłośnikiem historii sztuki, podróżnikiem. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1979 r. uzyskał tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1987 r. - profesora zwyczajnego.

Czynnie uczestniczył w zmianach legislacyjnych po 1989 r., m.in. był współautorem Kodeksu postępowania karnego z 1997 r. To z jego inicjatywy została wprowadzona instytucja świadka anonimowego i świadka koronnego.

Od 1997 r. prof. Waltoś jest dyrektorem Muzeum UJ (Collegium Maius), od 2004 r. - przewodniczącym Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich i członkiem prezydium społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a także przewodniczącym rady naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Edward Joachim Wende był adwokatem, w czasach PRL obrońcą politycznie prześladowanych, po 1989 roku senatorem i posłem III RP. Nagrodę jego imienia Fundacja dla Polski przyznaje od siedmiu lat. KTT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022