Meksykańscy naukowcy odczytują kapłańskie hieroglify Majów

Meksykańscy naukowcy badają i odczytują pierwszy odkryty tekst Majów, w którym hieroglifami opisano szczegóły z życia wysokiego rangą kapłana z VIII wieku - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Jak poinformował w swoim komunikacie Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku, eksperci odczytują tekst składający się z 260 znaków wyrytych na kolczykach z morskich muszli i kolcach z ogona manty - ryby morskiej o kształcie ciała zbliżonym do płaszczki.

Pokryte hieroglifami muszle i kolce zostały wydobyte z urny pogrzebowej ważnego kapłana Majów, odkrytej podczas wykopalisk w 1998 r. na stanowisku archeologicznym w Comalcalco, w stanie Tabasco w południowo-wschodnim Meksyku.

Jak głosi komunikat Instytutu, badany tekst jest najdłuższym ze wszystkich tekstów Majów, odnalezionych dotąd w tej części Meksyku, i pierwszym opisującym życie wysokiego rangą kapłana, a nie życie władcy i jego rodziny.

Tekst obejmuje okres 14 lat z życia kapłana w II połowie VIII wieku i zawiera opisy krwawych aktów poświęcenia i pokuty, poprzedzających astronomiczne przesilenie dnia z nocą.

Kapłani Majów przekłuwali kolcem manty swoje małżowiny uszne, skórę na czole, język i inne części anatomiczne w bolesnych rytuałach, w których utrata krwi miała wspomagać osiągnięcie przez nich stanu halucynacji, niezbędnego - w wierzeniach Majów - do rozmów z ich bogami.

Majowie byli twórcami wysoko rozwiniętej cywilizacji, której początki sięgają IV w. p.n.e. W czasach Starego Imperium (do ok. 800 r. n.e.) ośrodki Majów znajdowały się głównie na wschodnim wybrzeżu Gwatemali i Hondurasu, ale ich wpływ rozciągał się m.in. także na obszary dzisiejszego meksykańskiego stanu Tabasco.

W okresie Nowego Imperium (od IX w. do upadku przed przybyciem Hiszpanów) cywilizacja Majów rozwijała się na Jukatanie, a wśród miast - centrów sakralnych, jakie rozbudowały się w tym czasie, znajdowało się stanowisko Comalcalco. JOT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu zagrażają tysiącom gatunków zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera