Pierwsza pełna mapa pola grawitacyjnego Ziemi

Na podstawie danych, otrzymanych z aparatu kosmicznego GOCE Europejskiej Agencji Kosmicznej (EAK), naukowcy opracowali pierwszą pełną mapę pola grawitacyjnego Ziemi.

Aparat, o którym mowa, został wystrzelony na orbitę w marcu 2009 roku z rosyjskiego kosmodromu Plesieck, przy pomocy rakiety nośnej Rokot. Otrzymane z niego dane zostały teraz opracowane i dzięki nim europejscy naukowcy stworzyli najpełniejszą mapę siły przyciągania Ziemi.

Mapa potwierdziła wcześniejsze przypuszczenia naukowców, że z powodu właściwości geologicznych siła grawitacji nie jest stała i jednakowa na całej powierzchni naszej planety. I tak na przykład: na terytorium europejskiej części Rosji - według naukowców - strefa najsilniejszego przyciągania ziemskiego znajduje się w rejonie Petersburga.

Nowatorska mapa zaprezentowana została na posiedzeniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej i opublikowana na stronach internetowych brytyjskiej radiostacji BBC. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera