<strong>„Zodiak Jana Heweliusza” i „Wszechświat z Ziemi” to dwie wystawy astronomiczne, które już wkrótce będzie można oglądać w gdańskim Centrum Hewelianum</strong>, w ramach akcji edukacyjnej „Z Hewelianum w kręgu wiedzy astronomicznej”. Dla publiczność ekspozycje będą otwarte od 12 stycznia do 28 lutego 2010 roku.
Zwiedzający wystawę „Wszechświat z Ziemi” będą mogli podziwiać najpiękniejsze obrazy kosmosu, wykonane w obserwatoriach astronomicznych na całym świecie. Widoki będą prezentowane w formie wielkoformatowych zdjęć oraz prezentacji multimedialnych. Ekspozycja została wypożyczona z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Zorganizowano ją w mijającym już Międzynarodowym Roku Astronomii z okazji 400. rocznicy użycia przez Galileusza lunety do obserwacji nieba.
W ramach akcji „Z Hewelianum w kręgu wiedzy astronomicznej” zwiedzający będą mogli też skorzystać z warsztatów astronomicznych „Zodiak – kosmiczny zwierzyniec”. Poprowadzi je współpracujący z Centrum astronom dr Krzysztof Rochowicz. Wystawy czynne będą od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00-15.00.
***
Centrum Hewelianum to centrum edukacyjne utworzone w 2008 roku na terenie XIX-wiecznych fortów. Projekt pozwala dzieciom i młodzieży samodzielnie zgłębiać tajemnice fizyki i astronomii. W murowanych obiektach fortecznych powstała m.in. wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich - tzw. Kaponierze Południowej - urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii. Częścią ekspozycji są m.in. 53 interaktywne stanowiska, na których zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia fizyczne.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich propozycji Centrum Hewelianum są dostępne na stronie: www.hewelianum.pl
EKR
PAP – Nauka w Polsce
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.