Odkryto grobowiec słynnego generała Cao Cao

Chińscy archeolodzy poinformowali o odkryciu w środkowej części kraju grobowca generała Cao Cao, słynnego dowódcy, polityka i poety z początku III wieku - donosi serwis internetowy People's Daily Online

Odkrycia dokonano na stanowisku w wiosce Xigaoxue koło miasta Anyang, w prowincji Henan w środkowej części kraju.

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku starożytny kompleks grobowy o całkowitej powierzchni 740 metrów kwadratowych - wielkości adekwatnej dla pochówku władców - zawierający dwukomorowy grobowiec ze szczątkami jednego mężczyzny i dwóch kobiet.

Jak poinformował Liu Qingzhu, dyrektor komitetu naukowego Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, mężczyzna pochowany w grobowcu zmarł w wieku około 60 lat, co odpowiada informacjom o generale Cao Cao, który zmarł w 220 r. n.e. w wieku 65 lat.

Według Hao Benxinga, dyrektora Instytutu Archeologii Prowincji Henan, położenie odkrytego grobowca odpowiada opisom, przedstawionym w źródłach historycznych z początków III wieku.

Jak stwierdził Guan Qiang, dyrektor wydziału archeologii Państwowego Zarządu Dziedzictwa Narodowego Chin, zebrane jak dotąd informacje są wystarczające do potwierdzenia, że odkryty grobowiec należy do Cao Cao, mimo że planowane są jeszcze dalsze prace wykopaliskowe na stanowisku.

Archeolodzy wydobyli z grobowca ponad 250 artefaktów, w tym przedmioty ze złota, srebra, wyroby ceramiczne, dużą ilość rysunków namalowanych na kamiennych tabliczkach oraz 59 kamiennych płytek z wyrytym na nich spisem wszystkich przedmiotów, złożonych do grobowca wraz ze zmarłym.

Władze prowincji Henan i miasta Anyang planują przekształcenie odkrytego grobowca w miejsce otwarte dla zwiedzających.

Cao Cao był jednym z generałów armii cesarskiej pod koniec panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.), który zdobył znaczne wpływy na dworze. W 198 r. uzyskał tytuł Zbawcy Cesarstwa, a w 208 r. został mianowany kanclerzem i księciem Wei. Utworzył w północnych Chinach własne państwo (królestwo Wei), które po śmierci Cao Cao - kierowane przez jego syna Cao Pi - stało się najsilniejszym i najbogatszym chińskim państwem w Epoce Trzech Królestw (220-280 r. n.e.).

Cao Cao pozostawił po sobie około 100 utworów poetyckich, z których część znajduje się w dzisiejszych Chinach na liście lektur szkolnych, obowiązującej w szkołach średnich. JOT

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera