Metabolizm jest uwarunkowany genetycznie

Za poziom metabolitów w naszej krwi odpowiedzialne są różne warianty genów - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature Genetics".

Metabolizm czyli inaczej przemiana materii to całokształt reakcji chemicznych zachodzących w komórkach i tkankach naszego organizmu, metabolitami nazywa się powstające w wyniku tych przemian związki chemiczne - substancje biologicznie czynne. Stężenie poszczególnych metabolitów takich jak np. biologicznie czynne aminokwasy, cukry i lipidy w surowicy krwi odzwierciedla aktywność biologiczną organizmu i często dostarcza lekarzom cennych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Tak zwany profil metaboliczny stanowi rodzaj portretu - zapisu stanu fizjologicznego analizowanych komórek lub tkanek.

Karsten Suhre wraz z zespołem z German Research Center for Environmental Health w Neuherberg'u badał stężenie 163 metabolitów w surowicy krwi ponad 2000 ochotników. Następnie naukowcy analizowali materiał genetyczny uczestników projektu i odkryli dziewięć różnych regionów DNA związanych z poziomem poszczególnych metabolitów w surowicy krwi. Osiem z nich jest zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie genów odpowiedzialnych za produkcję danego metabolitu.

Zdaniem autorów badań, ich praca przyczyni się do lepszego zrozumienia mechanizmów, dzięki którym geny regulują przebieg ludzkiego metabolizmu. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera