Jak poinformował dr Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, popiersie królowej Nefertiti sprzed około 3350 lat, znajdujące się obecnie w Nowym Muzeum w Berlinie, zostało w 1913 roku wywiezione z Egiptu podstępnie i egipskie władze będą domagały się jego zwrotu - donosi serwis internetowy Deutsche Welle-World.
Zdaniem dr Hawassa, treść dokumentów potwierdza, że archeolog Ludwig Borchardt, który odkrył w 1912 roku w Amarnie popiersie królowej Nefertiti, celowo umniejszył znaczenie znaleziska, aby wywieźć je z Egiptu.
Borchardt zarejestrował odkryty artefakt jako popiersie egipskiej księżniczki wykonane z gipsu, podczas gdy znalezisko przedstawiało królową Egiptu Nefertiti i było wykonane z wapienia pokrytego grubą warstwą polichromowanego gipsu.
Jak przypomniał dr Hawass, zgodnie z umową między Egiptem a Królestwem Prus należącym do Cesarstwa Niemieckiego, artefakty uzyskane w wyniku wykopalisk archeologicznych wykonane z gipsu mogły zostać wywiezione z Egiptu do Niemiec, a wszystkie pozostałe znaleziska miały pozostać w Egipcie.
Według dr Hawassa, wynika z tego niezbicie, że popiersie Nefertiti zostało wywiezione z Egiptu na skutek oszustwa, w związku z czym egipskie władze wznowią starania o powrót słynnego popiersia do Egiptu.
Dyrektor Seyfried odrzuca egipskie roszczenia twierdząc, że dokumentacja berlińskiego muzeum potwierdza prawidłowość uzyskania popiersia Nefertiti. Jak poinformowała, niemieckie stanowisko w tej sprawie jest jasne i jednoznaczne - nabycie popiersia przez państwo pruskie było legalne.
Dwa dni po spotkaniu Zahi Hawassa z Friedrike Seyfried władze niemieckie odrzuciły egipski wniosek o wypożyczenie popiersia Nefertiti na wystawę do Egiptu, motywując odmowną decyzję tym, że popiersie jest zbyt kruche, aby je przewozić.
Jak głosi komunikat wydany przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego, które zarządza berlińskim muzeum, wyniki przeprowadzonych w 2007 roku badań stanu popiersia wykluczają jakiekolwiek jego przewożenie lub wypożyczanie.
Popiersie królowej Nefertiti, małżonki faraona Amenhotepa IV Echnatona z XVIII dynastii (panującego w latach ok. 1379-1362 p.n.e.) zostało odkryte na stanowisku w Tell el-Amarna (Achetaton - stolica Egiptu zbudowana z rozkazu faraona Echnatona), w ruinach warsztatu Totmesa, nadwornego rzeźbiarza faraona.
Egipt po raz pierwszy wystąpił o zwrot rzeźby w 1930 roku, a od tego czasu kolejne niemieckie rządy odrzucały ponawiane żądania. JOT
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.