Rekin młot widzi wszystko

Rekiny młoty mają bardzo szeroko rozstawione oczy. Dzięki temu dysponują niezwykłym zakresem widzenia obejmującym 360 stopni - informują naukowcy na lamach "Journal of Experimental Biology".

Chyba każdy, kto widział rekina młota, zastanawiał się nad jego dziwacznie ukształtowaną głową. Zdaniem naukowców, szeroko rozstawione oczy mogą wiązać się z dużą korzyścią ewolucyjną. Dzięki nim rekin widzi zarazem i trójwymarowo, i w polu 360 stopni.

W latach 40. XX w. pojawiła się teoria, że rekin młot, ponieważ ma tak szeroko rozstawione oczy, nie potrafi stosować widzenia obuocznego. Z kolei w latach 80. dowiedziono, że właśnie ten szeroki rozstaw oczu powoduje, że zwierzęta te mają doskonałe wyczucie głębi w polu widzenia.

Najnowsze badania rekinów młotów przeprowadzili naukowcy amerykańscy pod kierunkiem Michelle McComb z Florida Atlantic University.

Poszczególne gatunki rekinów młotów różnią się od siebie niekiedy znacząco. Naukowcy chcieli porównać dwa z nich, u których rozstaw oczu będzie możliwie najmniejszy i największy. W tym celu odłowili u wybrzeży Hawajów młode osobniki głowomłota tropikalnego, a w wodzach Florydy młota tyburo. Po odłowieniu przewieziono je do laboratorium.

Naukowcy badali pole widzenia rekinów, oddziałując na ich oczy światłem pod różnymi kątami - i horyzontalnie, i wertykalnie. W tym czasie badali aktywność elektryczną oczu.

Okazało się, że głowomłoty mają najszersze jednooczne pole widzenia, które wynosi aż 182 stopnie, a młoty tyburo - 176 stopni. Dla porównania, żarłacz żółty miał tylko 159 stopni.

U rekinów młotów pola widzenia z każdego oka nakładały się na siebie. Najbardziej u głowomłotów, gdzie wspólne, obuoczne pole widzenia z przodu zwierzęcia wynosiło 32 stopnie. U tyburo miało ono 13 stopni. Okazało się również, że u największego przedstawiciela rekinów młotów, rekina wielorybiego, wspólne pole widzenia wynosiło aż 48 stopni.

Widzenie obuoczne sprawia, że zwierzę lepiej orientuje się w przestrzeni trójwymiarowej, precyzyjniej odczuwając głębię pola widzenia.

Ku zaskoczeniu naukowców okazało się również, że rekiny młoty dysponują obuocznym widzeniem tylnym. Mają przez to pełny ogląd świata wokół siebie.

"Kiedy rozpoczynaliśmy badania, byliśmy sceptyczni co do obuocznego widzenia u rekinów młotów. Myśleliśmy, że obalimy jeszcze jeden mit naukowy" - wyjaśnia McComb.

Jednak - jak dodaje - trzeba było zweryfikować pierwotne założenia. Hipoteza, która miała zostać obalona, okazała się jeszcze bardziej niezwykła: nie dość, że rekiny młoty dysponują szerokim kątem widzenia, widzeniem obuocznym i widzeniem głębi, to jeszcze potrafią łączyć pole widzenia obu oczu, kiedy patrzą do tyłu.KRX

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera