Opary benzyny "mogą wzmagać niepokój i agresję". Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Kairze, szczury, poddane wdychaniu oparów benzyny zaczynają się gryźć i walczyć ze sobą. Wyniki badań opublikowano w naukowym magazynie "BMC Physiology" - donosi "Daily Telegraph". <br /><br />
Szczury poddawano wdychaniu oparów benzyny ołowiowej i bezołowiowej oraz czystego powietrza. Te, które narażone były na wdychanie chemikaliów, były bardziej skłonne do atakowania się nawzajem lub przyjmowania "wojowniczej postawy" niż te, które oddychały czystym powietrzem.
Nieco większą agresywność wykazywały te, które wdychały opary benzyny bezołowiowej.
Analiza mózgu szczurów poddanych oparom benzyny bezołowiowej wykazała ślady zwiększonych zniszczeń powodowanych przez wolne rodniki oraz zmieniony poziom neuroprzekaźników w rejonie kory mózgowej w porównaniu z grupą kontrolną i grupą poddaną wdychaniu benzyny ołowiowej.
Co więcej, wdychanie obu rodzajów benzyny wywoływało znaczące fluktuacje w neuroprzekaźnikach w podwzgórzu, które nadzoruje reakcje bezwiedne, hipokampie - odpowiedzialnym głównie za pamięć, i w móżdżku, który odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała.
Poprzednie badania wskazywały, że toksyczne spaliny i opary paliwa zwiększają ryzyko poronień, rozwoju demencji oraz alergii. KLM
PAP - Nauka w Po0lsce
yy/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.