Morfina, stosowana jako lek przeciwbólowy u pacjentów po operacji lub u chorych na raka, może pobudzać wzrost i przerzuty nowotworu - wynika z badań amerykańskich, o których poinformowano na spotkaniu American Association for Cancer Research w Bostonie. <br /><br />
Badacze z Uniwersytetu w Chicago, kierowani przez dra Patricka Singeltona, wykazali w testach laboratoryjnych, że należąca do opiatów morfina pobudza wzrost nowych naczyń krwionośnych, które zaopatrują guza w tlen i składniki odżywcze. Poza tym lek ułatwia komórkom nowotworowym przerzuty do innych tkanek.
Naukowcy zidentyfikowali jednak związek, który może temu przeciwdziałać. Jest to opracowany w latach 80. antagonista opiatów - metylnaltrekson (MNTX), który przeciwdziała zaparciom towarzyszącym terapii morfiną, ale nie redukuje jej przeciwbólowego działania.
U myszy z rakiem płuc, MNTX hamował pobudzający wpływ opiatów na rozwój nowotworu i o 90 proc. redukował jego przerzuty do innych narządów. Wcześniej, kolega dra Singletona, anestezjolog Jonathan Moss, zaobserwował, że lek ten zwiększa przeżywalność pacjentów po operacji.
"Jeśli przyszłe badania kliniczne potwierdzą nasze odkrycie, to możliwa będzie zmiana praktyk anestezjologicznych wobec chorych na raka, których poddaje się operacji" - komentuje dr Singleton.
Jak podkreśla dr Laura Bell z brytyjskiej fundacji Cancer Research UK, historia stosowania opiatów jako silnych środków przeciwbólowych jest bardzo długa, dlatego zmiany zaleceń terapeutycznych odnośnie ich wykorzystania w leczeniu chorych na raka można będzie wprowadzić dopiero po przeprowadzeniu większej liczby badań. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.