Trzy cienkie naniesione na szkło warstwy elektrochromowych polimerów, połączone w jeden układ tworzą szybę, która pod wpływem prądu elektrycznego zmienia kolor. Nowy wyświetlacz może zabarwiać się na różne odcienie kolorów (zieleni i niebieskiego) oraz na biało i czarno. Tego typu materiał może w przyszłości posłużyć do tworzenia wyświetlaczy, których nie będzie trzeba dodatkowo podświetlać - donosi "Chemistry of Materials". <br /><br />
Dzięki badaniom grupy naukowców z University of Florida, których prace koordynował profesor John Reynolds, sytuacja może znacząco ulec zmianie. Być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli kupić różne urządzenia, których wyświetlacze nie będą musiały być dodatkowo podświetlane świecącymi diodami, w tym różne elastyczne wyświetlacze, które mają być użyte przy produkcji zwijanych w rulon czytników np. e-book'ów.
Naukowcy zbudowali prototypowy wyświetlacz z trzech cienkich warstw różnych polimerów elektrochromowych, których bazą jest PPDT - ang. poly(3,4propylenedioxythiophene) , naniesionych za pomocą spray'a na trzy szklane płytki. Następnie szybki nałożono jedna na drugą i podłączono kontakty elektryczne, którymi do każdej z warstw elektrochromowych polimerów dostarczano energię elektryczną.
W zależności od napięcia i prądu jaki przepływał przez poszczególne warstwy oraz polimeru, którym pokryte były szybki, wyświetlacz zmieniał kolor z białego na czarny lub rozświetlał się różnymi odcieniami zieleni i niebieskiego.
Według autorów odkrycia, możliwość nanoszenia rozpylaczem polimerowych warstw elektrochromowych znacząco obniży koszty produkcji wyświetlaczy zbudowanych w tego typu technologii. Jednak by układ ten mógł zostać użyty w masowej produkcji, konieczne jest jego znaczące zminiaturyzowanie, nad czym obecnie pracują amerykańscy naukowcy.KLG
PAP - Nauka w Polsce
klg/ tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.