Udało się usunąć blaszki amyloidowe z mózgu myszy, co jest ważnym krokiem w kierunku opracowania nowej skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera - informuje "FASEB Journal". <br /><br />
Początkowo Amerykanie zamierzali udowodnić, że aktywacja komórek mikroglejowych w mózgu przez interleukinę 6 wywoła stan zapalny i spowoduje zaostrzenie choroby. Postawili hipotezę, że biorące udział w odpowiedzi immunologicznej komórki mikroglejowe będą próbowały usunąć blaszki amyloidowe, lecz nie będą w stanie tego zrobić, powodując w rezultacie ostry stan zapalny. Ku zdumieniu naukowców okazało się jednak, że komórkom mikroglejowym udało się usunąć z mózgu nadmiar amyloidu.
Wcześniej badacze musieli jednak doprowadzić do nadekspresji interleukiny 6 w mózgach nowonarodzonych myszy, a także w mózgach starszych gryzoni, u których blaszki amyloidowe już się wykształciły.
W przypadku obu grup badacze zauważyli, że stan zapalny wywołany przez interleukinę 6 pobudzał komórki mikroglejowe do produkcji białek, a te z kolei oczyszczały mózg ze złogów amyloidu beta.
Jak twierdzą naukowcy, manipulowanie komórkami odpornościowymi mózgu poprzez mediatory reakcji zapalnej może doprowadzić do powstania nowych sposobów leczenia wielu chorób neurodegeneratywnych, a przede wszystkim Alzheimera. KOC
PAP - Nauka w Polsce
tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.