Historia i kultura

Bogdan Musiał "Na Zachód po trupie Polski"

W 1930 roku Michaił Tuchaczewski opracował koncepcję wojny niszczycielskiej przeciwko Europie Zachodniej. Przewidywała ona zmasowane użycie czołgów, samolotów oraz gazów bojowych. Głównym celem tego ataku miała być Polska, która w przekonaniu Stalina i jego towarzyszy była przeszkodą w drodze na Zachód, do Niemiec, do serca Europy. <strong>Historię przygotowań sowieckich do wojny, której celem było rozszerzenie zasięgu władzy komunistycznej w Europie i na świecie przybliża Bogdan Musiał w książce &quot;Na Zachód po trupie Polski&quot;. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka</strong>. &quot;Tuchaczewski przekonał do swej idei Stalina i od początku 1931 roku Armia Czerwona była rozbudowywana, reorganizowana i wyposażana według jego koncepcji. Cała gospodarka i życie społeczne ZSRR zostały podporządkowane głównemu celowi: gigantycznym przygotowaniom do zaborczej wojny rewolucyjnej&quot; - pisze Musiał we wstępie do książki.

Chcąc uzyskać zamierzony cel, władze sowieckie zaczęły stosować masowy terror. Radykalnie przyspieszono przymusową kolektywizację, rozpoczęto kampanię przeciwko chłopom. Jedną z ofiar terroru był sam twórca koncepcji wojny niszczycielskiej - Michaił Tuchaczewski. W 1937 został rozstrzelany razem ze swoim współpracownikami.

"Po wchłonięciu części Polski i innych krajów, od wiosny 1941 roku Stalin intensywnie przygotowywał się do ataku na Niemcy, przy czym - mimo licznych ostrzeżeń - nie wierzył w niemieckie zamiary bezpośredniej napaści na ZSRR, w lecie 1941 roku" - zauważa autor. Dodaje, że kiedy 22 czerwca 1941 roku Niemcy najechały Związek Radziecki, Hitler i jego generałowie zupełnie nie byli zorientowani co do skali sowieckich przygotowań do wojny, które szły wówczas pełna parą.

Publikacja bazuje na ogromnej liczbie materiałów źródłowych. Są to przede wszystkim dokumenty z moskiewskich archiwów. Jak podkreśla autor, dotychczasowe badania na ten temat nie są zadowalające, a częściowo nawet odzwierciedlają sowiecką propagandę o rzekomo defensywnej, czy wręcz "miłującej pokój" polityce zagranicznej Związku Radzieckiego.

Musiał przybliża nieznane i wstrząsające wypowiedzi czołowych polityków radzieckich, m. in. Stalina, Tuchaczewskiego, czy Mołotowa oraz liczne źródła sowieckie jednoznacznie wskazujące na ekspansjonistyczne ambicje ZSRR.

"Taktykę wojenną ZSRR w dalszym ciągu opisuje się jako +ofensywną+ (względnie: +wysuniętą+) obronę; na tę sztuczkę sowieckiej propagandy nabierali się liczni badacze i autorzy zachodni, łącznie ze mną" - przyznaje autor.

W swojej książce skupia się na latach 1919-1941. Pierwsza część obejmuje lata 1919-1929. Jak podkreśla Musiał, bez tej "prehistorii" nie sposób zrozumieć genezy i przebiegu sowieckich przygotowań wojennych z lat trzydziestych. Druga część zaczyna się od wielkiego kryzysu i jego skutków dla świata kapitalistycznego, a kończy się atakiem Niemiec na Związek Radziecki.

***

Bogdan Musiał (ur. 1960 r.) jest historykiem. Habilitował się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2007 roku jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Jego teksty ukazywały się m.in. na łamach "Rzeczpospolitej". Przedmiotem swoich zainteresowań badawczych uczynił kulisy wojny niemiecko radzieckiej 1941-1945. Temu też poświęcił swoją poprzednią publikację "Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne!: brutalizacja wojny niemiecko-sowieckiej latem 1941 roku". ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera