Katastrofa sprzed 65 mln lat była łagodniejsza w Europie

65 mln lat temu w półwysep Jukatan uderzyła planetoida, która doprowadziła do globalnej katastrofy. W wyniku następstw kosmicznej kolizji wyginęły dinozaury. Okazuje się, że w Europie dramatyczne wydarzenia przebiegały łagodniej - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

W Ameryce musiało minąć 10 mln lat, żeby życie roślinne odrodziło się w pełni. Najnowsze badania paleontologiczne dowodzą, że w zachodniej części Europy wystarczyły cztery mln lat. Oznacza to, że następstwa kolizji w Europie były mniej dramatyczne.

"Ekosystem sprzed 61 mln lat wygląda na zdrowy - komentuje prowadzący badania, Torsten Wappler z uniwersytetu w Bonn. - Widzimy dużą różnorodność roślin oraz powiązań między roślinami i owadami".

Naukowcy prowadzili badania na terenie Francji. Specyficzne nacięcia na skamieniałych liściach można było powiązać z konkretnymi owadami, które je pozostawiły. Wiadomo bowiem, w jaki sposób gryzły i przeżuwały liście.

Wcześniejsze badania z terenu Ameryki wskazywały na wyginięcie 60 proc. roślin i zależnych od nich owadów. W Europie przetrwało 70 proc. roślin. Są nawet znaki świadczące o działalności pszczół.

Badania prowadzone na Nowej Zelandii również wykazały, że niszczący wpływ katastrofy na życie roślinne był słabszy niż w Ameryce. Ani na Nowej Zelandii, ani w Europie nie był jednak na tyle słaby, żeby oszczędzić dinozaury. Jak podkreślają naukowcy, nie rozpętało się wprawdzie globalne piekło, za to gruz i pył pokrył powierzchnię Ziemi. Nastała długa i zimna noc, która doprowadziła do wyginięcia większości roślin - podstawowego pożywienia wielu gatunków dinozaurów. KRX

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFOŚiGW: ponad 6 mln zł dla czterech instytucji na zwiększanie świadomości ekologicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertki: deklaracje rządu ws. utrzymania ścisłej ochrony wilka w Polsce to za mało; musimy go chronić w całej UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera