Historia i kultura

Prof. Borodziej członkiem niemieckiego kolegium im. K. Hamburger

<p><strong>Prof. Włodzimierz Borodziej z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego został zastępcą dyrektora kolegium im. Kate Hamburger powołanego przy Uniwersytecie im. Friedricha Schillera w Jenie</strong>. Wspólnie z naukowcami skupionymi w kolegium będzie realizował projekt &quot;Europa Wschodnia w XX wieku. Doświadczenia historyczne w porównaniu”.</p>

Jak informuje Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego UW, "Kate Hamburger Kolleg" przy Uniwersytecie im. Friedricha Schillera w Jenie jest jednym z dwóch kolegiów utworzonych w tym roku przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych. Od 2007 roku wspiera ono działalność międzynarodowych kolegiów badawczych, które zajmują się naukami humanistycznymi, a działają przy tamtejszych uniwersytetach. Dotychczas ministerstwo finansowało działalność siedmiu ośrodków.

Kolegium nazwano na cześć wybitnej niemieckiej filozof, profesor Uniwersytetu w Stuttgarcie, która w latach 30. z powodu żydowskiego pochodzenia zmuszona była do emigracji. Wróciła do Niemiec dopiero w roku 1956. Dyrektorem nowego kolegium został prof. Joachim von Puttkamer z Uniwersytetu w Jenie.

Prof. Włodzimierz Borodziej zajmuje się historią XX wieku, m.in. drugą wojną światową oraz stosunkami polsko-niemieckimi. Od wielu lat współpracuje z niemieckim środowiskiem naukowym.

Jako profesor wizytujący wykładał w ostatnich latach na uniwersytecie w Dreźnie, Marburgu oraz Jenie. Jest laureatem niemieckiej nagrody im. Herdera, przyznawanej naukowcom i artystom z Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którzy przyczynili się do zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera