Jad ropuchy w leczeniu raka

Huachansu, czyli tradycyjne chińskie lekarstwo otrzymywane z wysuszonej wydzieliny gruczołów skórnych ropuchy. jest dobrze tolerowane i może spowalniać rozwój niektórych nowotworów - informuje pismo "Cancer".

Badania kliniczne fazy I (mające głównie na celu określenie bezpieczeństwa leku) nad jadem ropuchy przeprowadzili naukowcy z The University of Texas M.D Anderson Cancer Center we współpracy z chińskimi kolegami z szanghajskiego uniwersytetu Fudan. Wprawdzie lek jest szeroko stosowany w Chinach, jednak w krajach Zachodu nie był dotąd oficjalnie dopuszczony do użytku.

Chińskie kliniki stosują z powodzeniem huachansu w leczeniu nowotworów wątroby, płuc, jelita grubego i trzustki. Amerykańscy naukowcy chcą zbadać zawarte w jadzie substancje i sprawdzić, czy możliwe jest podwyższenie skuteczności leku bez nasilenia skutków ubocznych. Okazało się, że tolerowana może być nawet dawka ośmiokrotnie wyższa od normalnie stosowanej (zwykle aplikuje się 15 mililitrów leku na metr kwadratowy ciała pacjenta). Podczas badań stosowano standaryzowany lek o powtarzalnych właściwościach.

Obecnie w szpitalu uniwersyteckim Fudan trwają badania kliniczne fazy II, porównujące skuteczność huachansu podawanego wraz z przeciwnowotworową gemcytanbiną oraz placebo z gemcytabiną.PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera