<strong>Film "Plaża kameleonów" w reż. Adama Schmedesa z Danii zdobył Grand Prix 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi</strong>. O festiwalowe nagrody rywalizowało w tym roku 31 filmów z 11 krajów Europy, w tym 10 polskich obrazów.
Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prorektora łódzkiej szkoły filmowej prof. Andrzeja Bednarka, oprócz Grand Prix (3 tys. euro) przyznało w sumie osiem nagród i wyróżnień.
Nagrodę ufundowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (3 tys. euro) otrzymał film "Wędrujące pustynie" w reż. Ingo Herbsta z Niemiec. Natomiast nagroda za zdjęcia im. Barbary i Janusza Czeczów (2 tys. euro) - ufundowana przez prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich - przypadła słowackiemu filmowi "Wysokie Tatry - dzikość zastygła w czasie" w reż. Pavola Barabasa.
Zdaniem dyrektora Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi Andrzeja Traczykowskiego, poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki. "Z każdą edycją imprezy filmy są coraz lepsze. Dotyczy to zarówno zagranicznych jak i polskich filmów przyrodniczych, których poziom jest naprawdę bardzo wysoki" - powiedział w piątek PAP Traczykowski.
Łódzka impreza to największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych. Odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod stałym hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Jej celem jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna. Oprócz konkursowych pokazów w programie imprezy tradycyjnie znalazły się pokazy specjalne filmów przyrodniczych, wystawy fotografii, a także ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. W sobotę, na zakończenie Festiwalu, zaplanowano obchody 60-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi. W Muzeum Kinematografii przez cały dzień będzie można zobaczyć 45 filmów "Oświatówki", zaplanowano spotkania z reżyserami i realizatorami związanymi z Wytwórnią m.in. Stanisławem Janickim oraz wystawę zdjęć z prywatnych archiwów osób związanych z WFO. .
WFO powstała w Łodzi w grudniu 1949 roku. Jej dorobek to ok. 5 tysięcy filmów m.in. przyrodniczych, filmów o sztuce, dla dzieci i dokumentów społecznych. Wśród kilkuset twórców związanych z WFO byli m.in. dokumentaliści Jacek Bławut, Henryk Dederko, Stanisław Janicki, Wojciech Wiszniewski, ale także reżyserzy filmów fabularnych - Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Marek Koterski czy Juliusz Machulski. W dorobku wytwórni jest ponad 1200 nagród zdobytych na festiwalach filmowych. To tu powstały wielokrotnie nagradzane filmy: "Szczurołap" Andrzeja Czarneckiego, "Nienormalni" Jacka Bławuta czy "Usłyszcie mój krzyk" Macieja Drygasa. Od 1994 roku firma nosi nazwę Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych.
Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej najważniejsze festiwale filmów przyrodniczych. Jego organizatorami są Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie "Film - Przyroda - Kultura". SZU
PAP - Nauka w Polsce
abe/ jbr/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.