Opowiedz o swojej przygodzie z Galaktycznym Zoo

<strong>Międzynarodowy projekt naukowy &quot;Galaktyczne Zoo&quot; angażuje internautów w tworzenie cyfrowej mapy nieba.</strong> O szczegółach przedsięwzięcia i doświadczeniach polskich uczestników projektu będzie się można dowiedzieć podczas warszawskiego Festiwalu Nauki Młodego Człowieka (26-27 września).

Koordynatorzy projektu w Polsce - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, program EU-HOU i portal Astronomia.pl - pod adresem galaktycznezoo@astronomia.pl  czekają na zgłoszenia osób, które chciałyby opowiedzieć nowicjuszom o swojej przygodzie z "Galaktycznym Zoo".

"Galaxy Zoo" to nowatorski projekt, który ma być wsparciem dla naukowego programu badawczego "Sloan Digital Sky Survey". Celem jest utworzenie trójwymiarowej mapy milionów galaktyk i kwazarów znajdujących się w obszarze stanowiącym ponad jedną-czwartą nieba widocznego z Ziemi. Cyfrowa mapa nieba utworzona na podstawie optycznego przeglądu ma być następnie udostępniona nie tylko naukowcom, ale również wszystkim użytkownikom internetu.

Pierwsza faza projektu, podczas której 150 tysięcy internatów z całego świata przez blisko 18 miesięcy wykonało ponad 50 milionów dokładnych klasyfikacji pokazała, że w badaniu "kosmicznego zoo" człowiek pozostaje niezastąpiony.

Obecnie trwa druga faza, w której bierze udział ponad 10 tysięcy polskich użytkowników. Strona internetowa projektu znajduje się pod adresem http://www.galaxyzoo.org

Podczas Festiwalu Nauki Młodego Człowieka "Galaktyczne Zoo" zostanie zaprezentowane na plakacie oraz "na żywo", przy dwóch stanowiskach komputerowych. Dzięki nim odwiedzający gmach główny Politechniki Warszawskiej będą mogli sklasyfikować galaktyki i w ten sposób postawić pierwsze kroki w programie.

Poza ekspertami, którzy na co dzień odpowiadają na pytania polskich "zoologów", do wzięcia udziału w mini-festiwalu zaproszeni są również doświadczeni członkowie społeczności,

PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

agt/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort rozwoju przygotował projekt ustawy regulującej zasady działalności kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Rzeszowska będzie transmitować połączenie z ISS podczas misji IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera