Infekcje przyspieszają utratę pamięci u osób z chorobą Alzheimera

Złapanie zwykłego przeziębienia czy infekcji żołądkowej może zwiększyć problemy z pamięcią u ludzi chorych na alzheimera - ostrzegają naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Neurology".

Grupa badaczy z University of Southampton odkryła, że osoby chore na alzheimera, które miały infekcje układu oddechowego, pokarmowego, a nawet siniaki czy niewielkie rany po upadku, mają wyższy poziom zaangażowanego w rozwój procesów zapalnych białka TNFalfa we krwi oraz, że pacjenci ci szybciej tracą pamięć niż osoby, które nie przechodzą infekcji, a ich poziom TNFalfa we krwi jest niski.
 
Naukowcy analizowali próbki krwi 222 osób chorych na alzheimera, których średnia wieku wynosiła 83 lata. Uczestników (lub ich opiekunów) pytano o przechodzone w czasie poprzedzającym badanie infekcje i urazy, które mogłyby skutkować rozwojem stanu zapalnego - stwierdzono je u 110 osób biorących udział w projekcie.
 
Okazało się, że ich skutkiem jest blisko dwukrotnie szybsza utrata pamięci, w porównaniu do osób chorych na alzheimera, nie przechodzących żadnych dodatkowych chorób. Ponadto naukowcy zaobserwowali, że ludzie którzy już na początku badania mieli wysoki poziom białka TNFalfa (co wskazuje na toczący się w organizmie przewlekły stan zapalny) tracili pamięć znacznie szybciej, niż pacjenci z niskim poziomem tego białka we krwi.

Jeżeli dodatkowo w trakcie trwania projektu złapali infekcje ich utrata pamięci przebiegała aż dziesięciokrotnie szybciej, niż pacjentów z niskim poziomem TNFalfa i bez infekcji. "Mogłoby się wydawać, że ludzie którzy szybciej tracą pamięć są też bardziej podatni na infekcje i urazy, ale niczego takiego nie zaobserwowaliśmy" - mówi doktor Clive Holmes, autor pracy. "Niezbędne są dalsze badania, które wytłumaczą rolę TNFalfa w mózgu. Możliwe, że obniżenie jego poziomu będzie wpływało korzystnie na możliwości poznawcze ludzi chorych na alzheimera" - dodaje. KDO

PAP - Nauka w Polsce


bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera