Nawóz z moczu i popiołu

Zmieszany z moczem popiół stanowi doskonały nawóz, który może zastąpić importowane nawozy sztuczne w krajach Trzeciego Świata - informuje "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem powstałym podczas spalania drewna znakomicie (4 razy, w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów, zastępując z powodzeniem produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.

Wcześniej wykazano, że mocz - będący dobrym źródłem związków azotu - da się z powodzeniem wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem. PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera