Podwodne roboty do poszukiwania rud metali rzadkich

W Japonii rozpoczęto budowę podwodnych robotów do poszukiwania złóż rud metali rzadkich na dnie morskim. Jak podały tokijskie media, w realizacji projektu uczestniczą - Krajowy Instytut Badań Morskich i Oceanicznych oraz kilka uniwersyteckich ośrodków naukowych Japonii.

Automatyczne aparaty będą mogły zanurzać się na głębokość do 4,5 tys. metrów, by przy pomocy czujników i przyrządów optycznych badać morskie dno.

Planowane jest zbudowanie dwóch robotów długości 7 metrów i wadze 5 ton. Będą one pracować na wielkich głębokościach według ustalonego programu. Inny projektowany aparat długości 4 metrów i wadze do jednej tony będzie połączony kablem ze statkiem naukowo-badawczym i sterowany z jego pokładu.

Wydatki na stworzenie podwodnej flotylli złożonej z trzech robotów wyniosą około 3 mld jenów (ponad 30 mln dolarów).

Pierwsza morska ekspedycja "elektronicznych geologów podwodnych" rozpocznie się w 2011 roku w ramach rządowego strategicznego programu zbadania i zagospodarowania zapasów zasobów naturalnych u wybrzeży archipelagu japońskiego. Program ten ma zmniejszyć uzależnienie Japonii od zagranicznych dostaw - m.in. z Chin - germanu, manganu, kobaltu, niklu oraz wielu innych rzadkich metali, wykorzystywanych dla potrzeb przemysłu elektronicznego. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera