Ostatnie dinozaury Europy

W Hiszpanii odkryto szkielet przedstawiciela jednego z ostatnich gatunków dinozaurów, które zamieszkiwały Europę - informują naukowcy na łamach specjalistycznego pisma &quot;Comptes Rendus Palevol&quot;. <br /><br />

Tym dinozaurem był roślinożerca, należący do nieznanego wcześniej gatunku z grupy hadrozaurów, zwanych też dinozaurami kaczodziobymi. Zdaniem odkrywcy, Jose Ignacio Canudo z Uniwersytetu w Saragossie, Arenysaurus ardevoli żył w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat przed zagładą dinozaurów, która miała miejsce 65,5 mln lat temu. Hadrozaury były w tym czasie dominującymi roślinożercami.

Jak dodaje naukowiec, Arenysaurus był jednym z tych dinozaurów, które mogły być świadkami upadku asteroidy, niosącej zagładę dinozaurom na przełomie epoki kredowej i triasu.

Zespół Canudo odnalazł szczątki dinozaura na terenie niewielkiej wioski Aren w hiszpańskich Pirenejach. Skamieniałość była ukryta w piaskowcu, przez co jej wydobycie wiązało się z wieloma godzinami mozolnej pracy. Trud się jednak opłacił. Odsłonięto najlepiej zachowaną czaszkę hadrozaura w Europie Zachodniej.

Cechą charakterystyczną dinozaura były bardzo silne mięśnie przednich kończyn, znajdujące się tam, gdzie u ptaków umieszczone są mięśnie poruszające skrzydła. "Arenysaurus był zwierzęciem naziemnym. A zatem jego ponad normę rozwinięte mięśnie nie służyły lataniu" - uważa Canudo. Jak zaznacza, trwają właśnie szczegółowe badania biomechaniczne, które wyjaśnią, w jaki sposób dinozaur używał swoich mięśni.

Jedna z hipotez mówi, że Arenysaurus potrzebował tak silnych mięśni przednich kończyn do poruszania się po bagnach. Według innej hipotezy, być może wspomagały one pływanie zwierzęcia.

"Arenysaurus żył na wybrzeżu, gdzie było dużo wysp. Umiejętność pływania umożliwiłaby mu przemieszczanie się od wyspy do wyspy" - wyjaśnia naukowiec. Pomiędzy 65 a 60 mln lat temu Europa składała się z wysp o różnej wielkości, oddzielonych od Azji morzem.

Jak podkreśla Canudo, dalsze badania hadrozaurów mogą pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy zagłada dinozaurów była natychmiastowym, globalnym wydarzeniem, czy może raczej trwała dłużej, na przykład kilka tysięcy lat. KRX

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera