Angina mogła być pierwotną przyczyną tajemniczej śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta w wieku 35 lat - informuje pismo "Annals of Internal Medicine".
Od lat amatorzy i naukowcy przedstawiają najrozmaitsze domniemane przyczyny tej przedwczesnej śmierci. Teorii było już ponad 100. Mówiono o otruciu Mozarta przez zazdrosnego konkurenta - Salieriego, pasożytniczej chorobie - włośnicy, zapaleniu płuc, chorobie wenerycznej, gorączce reumatycznej i zapaleniu nerek. Zdaniem niektórych Amadeusz po prostu zapracował się na śmierć - liczba jego dzieł jest ogromna.
Oficjalnie jako przyczynę śmierci podano "hitziges friesefieber" - ciężką gorączkę prosówkową (podczas tłumaczenia na angielski zamiast "miliary" pojawiła się "military fever" - "gorączka wojskowa". Nie przeprowadzono sekcji zwłok, a zbiorowy grób został po kilku latach przekopany i szczątki uległy rozproszeniu.
Richard Zegers, Andreas Weigl i Andrew Steptoe z uniwersytetu w Amsterdamie w oparciu o analizę ponad 5000 przypadków chorób z lat 1791-1793 uważają, że nerki Mozarta zaatakowała bakteria - paciorkowiec, a pierwotną przyczyną choroby nerek było paciorkowcowe zapalenie gardła - angina.
Na wynikającą z kłębuszkowego zapalenia niewydolność nerek wskazują opisywane przez świadków cierpień kompozytora ogromne obrzęki, a na infekcję paciorkowcową - wysypka, gorączka i bóle kończyn. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.